Organizacje prozwierzęce zorganizowały protest przeciwko sieci Subway

– Kurczaki, których sieć restauracji Subway używa w swoich kanapkach, wrapach oraz sałatkach, żyją w koszmarnych warunkach i umierają w męczarniach. Pochodzą one z chowu tzw. brojlerów, nazywanych często tzw. „hodowlą cierpienia” – podkreśla Fundacja Alberta Schweitzera. Apeluje, aby pomóc milionom kurczakom, podpisać petycję i zmusić sieć Subway do podniesienia etycznych standardów!

Jak informuje Fundacja Alberta Schweitzera, podstawą sprzedawanych w Subway’u dań są kurczaki pochodzące z chowu tzw. brojlerów. Kurczęta brojlery są największą grupą zwierząt hodowanych przemysłowo na świecie, a ich życie prawdopodobnie okupione jest największym cierpieniem spośród wszystkich zwierząt hodowlanych. W Polsce zabija się ponad miliard kurcząt co roku, w Unii Europejskiej aż sześć i pół miliarda.

Chów brojlerów nazywany jest często tzw. „hodowlą cierpienia” – kurczęta rosną tak szybko, że ich szkielety i narządy wewnętrzne są przeciążone. Co więcej, są one hodowane po to, aby uzyskać tak duże mięśnie piersiowe, że wiele z nich nie jest w stanie utrzymać równowagi i unieść własnego ciężaru. Aby zwierzęta jak najszybciej przybierały na wadze, oprócz podawania im odpowiednich karm nafaszerowanych hormonami wzrostu, poddawane są także świadomej manipulacji snem. Światła włączone są w halach hodowli przez 23 godziny na dobę, w celu zachęcania ptaków do jak najczęstszego spożywania pokarmu. Niestety, proces zabijania kur także nosi znamiona wyjątkowego okrucieństwa. Przepisy prawne oraz Inicjatywa na Rzecz Dobrostanu Zwierząt (Initiative Tierwohl, ITW) pozwalają na ogłuszanie w kąpieli wodnej z wykorzystaniem prądu. W tym celu kurczęta są zawieszane na strzemionach do góry nogami, co często prowadzi do złamań kości i innych obrażeń. Następnie ich głowy zanurza się w wodzie, przez którą przepływa prąd – metoda ta bardzo często okazuje się jednak zawodna i nieskuteczna, przez co ptaki cierpią na niewyobrażalną skalę – podkreśla Fundacja Alberta Schweitzera.

W celu zmiany najokrutniejszych aspektów chowu przemysłowego brojlerów, około 30 europejskich organizacji prozwierzęcych opracowało kryteria poprawy losu tych zwierząt w specjalnie sporządzonym Europejskim porozumieniu ws. kurcząt. Ponad 200 firm z Europy i Stanów Zjednoczonych już wprowadziło zmiany i zmieniło dostawców lub zobowiązało się do podjęcia kroków w celu poprawy losu brojlerów.

Fundacja Alberta Schweitzera należy do globalnej koalicji Open Wing Alliance, która przekonała przedstawicielstwo Subway’a w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie do podniesienia standardów dobrostanu zwierząt już w 2017 roku. Jednakże w Europie firma ta od ponad dwóch lat unika podjęcia rozmów na temat poprawy dobrostanu kurcząt.

 – Najwyższy czas, by Subway wywiązał się ze składanych swoim klientom obietnic, zaczął działać zgodnie z deklarowaną ideą zrównoważonego rozwoju i wreszcie podniósł etyczne standardy związane z dobrostanem zwierząt – stwierdza Fundacja.

Jej członkowie apelują, aby pomóc milionom kurczakom, podpisać petycję i zmusić sieć Subway do podniesienia etycznych standardów! Petycję znajdziecie na stronie schweitzer.pl

Po publikacji tekstu otrzymaliśmy oświadczenie marki Subway. Oto jego treść:

Nowe oświadczenie ws. kampanii dot. porozumienia ws. dobrostanu kurcząt brojlerów (European Chicken Commitment)
W Subway poważnie pochodzimy do kwestii dobrostanu zwierząt i rozumiemy, że jest to istotna sprawa dla naszych Gości. Przyjęliśmy na siebie zobowiązania wynikające z partnerstwa z organizacją Compassion in World Farming (CIWF), co oznacza m.in. poszukiwanie najlepszych sposobów na poprawę dobrostanu zwierząt w naszym łańcuchu dostaw.

Obecnie wszyscy nasi dostawcy i związani z nimi producenci muszą co najmniej przestrzegać prawodawstwa UE w zakresie dobrostanu zwierząt i stosować zasady powszechnie uznanych pięciu wolności określonych przez Farm Animal Welfare Council (FAWC).

Jednocześnie aktywnie współpracujemy z CIWF przy realizacji studium wykonalności, które ma nam pomóc zrozumieć skutki porozumienia ws. dobrostanu kurcząt brojlerów (European Chicken Commitment), oraz jego wpływ na jakość i cenę mięsa z kurczaka, które oferujemy naszym Gościom. Po opracowaniu wniosków podzielimy się nimi z Państwem i podejmiemy stosowne działania.

ZOBACZ TAKŻE:

 

Jak rozpoznać kosmetyki nietestowane na zwierzętach?

Fot. schweitzer.pl