Czy istnieje sposób na szybkie wytrzeźwienie?

Po godzinie od wypicia jednego piwa mogę wsiadać za kierownicę”, „Rano po imprezie na pewno będę już trzeźwy” – na temat spalania alkoholu upowszechniło się wiele fałszywych przekonań. Czy wiesz ile czasu potrzebuje Twój organizm, aby pozbyć się alkoholu? Policja przestrzega przed tzw. wczorajszymi kierowcami, którym wydaje się, że wytrzeźwieli po kilku godzinach snu.

Długi weekend to także spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Czasami pije się podczas nich alkohol. Myślicie, że po wypiciu pomoże regeneracyjna drzemka, zimny prysznic czy mocna kawa i możecie już wsiadać za kierownicę? A może można jakoś inaczej szybko wytrzeźwieć? Niestety, nie ma co się łudzić, bo nie ma dobrych domowych sposobów.

Alkohol działa na poszczególne osoby w sposób bardzo indywidualny. Nierzadkie są przypadki, gdy już wypicie lampki wina skutkuje przekroczeniem ustawowo dozwolonego limitu 0,2 promila. Nie istnieje więc wiarygodne źródło, na podstawie którego moglibyśmy samodzielnie oszacować, ile możemy wypić, by nie stwarzać zagrożenia na drodze. Na metabolizm alkoholu wpływ mają nie tylko waga i płeć, ale także indywidualne uwarunkowania. Pewne jest, że im więcej wypiliśmy, tym dłużej alkohol będzie usuwany z organizmu.

Przede wszystkim potrzebny jest czas, bo alkoholu z krwi pozbywa się wątroba. Czyni to we własnym tempie, przeciętnie usuwając 0,15 promila alkoholu na godzinę. Metody takie, jak: sen, mocna kawa, dużo wody, chłodna kąpiel, bieg mogą pobudzić, ale na pracę wątroby nie będą miały wielkiego wpływu.

Warto też pamiętać, że jedzenie tłustych potraw wprawdzie spowalnia wchłanianie alkoholu do krwi, ale nie eliminuje go. Co więcej, im później alkohol dotrze do wątroby, tym później zacznie go ona metabolizować. Tym samym proces trzeźwienia się wydłuży.

Więcej informacji o kampanii Trzeźwi na drodze znajdziecie tutaj i tu.

Dla kierowców ważniejszy jest alkohol niż ceny paliw!

Ile Polacy potrafią wypić? Alkoholowe rekordy promili

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło: zdrowie.pap.pl/materiały informacyjne kampanii „Trzeźwi na drodze”