Te znaczki są nośnikiem pamięci o minionych czasach i polskich bohaterach

Sześć znaczków ze zdjęciami sprzed stu lat znalazło się w najnowszej serii wydawniczej Poczty Polskiej wyemitowanej z okazji Święta Niepodległości. Przedstawiają fotografie rządu Jerzego Moraczewskiego, defilady kawalerii polskiej w Sejnach i Białymstoku, zajęcia Wilna oraz wizerunki generała broni Józefa Hallera i gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego.

Seria znaczków „Pierwsze dni niepodległości” trafi do obiegu 11 listopada, czyli w 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To kontynuacja zeszłorocznej serii, w ramach której wyemitowano edycje: „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”, „Pierwsze dni niepodległości”, „Wojsko Odrodzonej Rzeczypospolitej” oraz „Zakończenie wojny”.

Znaczki Poczty Polskiej mają wartość artystyczną i historyczną. Są swoistym nośnikiem pamięci o minionych czasach i polskich bohaterach. Do szczególnie ważnych należą te wyemitowane w związku z obchodami rocznic najważniejszych wydarzeń w naszej historii. 11 listopada 1918 roku Polska powróciła na mapę Europy. Celebrujemy tę datę, bo przypomina nam wszystkim, jaką wartością jest wolna i niepodległa Ojczyzna – podkreśla Przemysław Sypniewski, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Autorem znaczków jest Andrzej Gosik. Utrzymane w kolorach sepii fotografie nawiązują do stylistyki sprzed 100 lat. Wartość jednego znaczka wynosi 3,30 zł. Znaczki z serii „Pierwsze dni niepodległości” , podobnie jak ubiegłoroczne, wydane są na papierze samoprzylepnym.

Ubiegłoroczna emisja „Pierwsze dni niepodległości” składała się ze znaczków przedstawiających grupę powstańców śląskich, wizerunek Edwarda Śmigłego-Rydza, Franciszka Ksawerego Latinika, wartę polską na odwachu krakowskim oraz grupę polskich żołnierzy. W oddzielnych seriach filatelistycznych Poczta Polska uczciła Powstanie Wielkopolskie oraz I Powstanie Śląskie. W planach na 2020 rok jest m.in. kontynuacja serii dotyczącej powstań śląskich.

 

W hołdzie dla bohatera