Soczewki giną w odpływie, ale wcale nie znikają

Naukowcy z Arizona State University prześledzili losy soczewek kontaktowych, które giną w odpływie umywalki czy toalety. Po tym jak tam trafiają, wcale nie znikają z powierzchni ziemi. Wpadają one do oczyszczalni ścieków a następnie poddawane są oczyszczaniu. Jednak w procesie filtracji nie zawsze udaje się je oddzielić. Ostatecznie kawałki soczewek trafiają do morza.

30 procent Polaków spłukuje zużyte soczewki kontaktowe w umywalce lub toalecie – wynika z badania przeprowadzonego przez sieć salonów optycznych Twoje Soczewki. Soczewka spuszczona w kanalizacji trafia do oczyszczalni ścieków. Potem spływa do rzek i morza. Różnego rodzaju plastiku w wodzie jest tyle, że stał się pokarmem dla zwierząt.

Naukowcy z Arizona State University prześledzili losy soczewek kontaktowych, które giną w odpływie. Po tym jak tam trafiają, wcale nie znikają z powierzchni ziemi. Wpadają one do oczyszczalni ścieków a następnie poddawane są oczyszczaniu. Jednak w procesie filtracji nie zawsze udaje się je oddzielić. Ostatecznie kawałki soczewek trafiają do morza. W samym Bałtyku rocznie ląduje 1,5 tony zużytych przez Polaków soczewek kontaktowych . Ich mikroskopijne kawałki pływają w wodzie, a najwięcej jest ich na dnie morskim. Ryby i skorupiaki często mylą je z pożywieniem i połykają. I chociaż soczewki są małe, to spłukiwanie ich w umywalce czy toalecie przyczynia się do zaśmiecania planety plastikowymi odpadami – podobnie jak jednorazowymi reklamówkami czy plastikowymi słomkami i butelkami.

Nie chcemy, abyś zrezygnował z noszenia soczewek kontaktowych. I słusznie, bo nie tylko pomagają Ci lepiej widzieć, ale są doskonałą alternatywą okularów korekcyjnych. Na szczęście istnieją sposoby na odpowiednie i bezpieczne dla natury pozbycie się zużytych soczewek kontaktowych. To właśnie dlatego stworzyliśmy pierwszy w Polsce bezpłatny program zarządzania zużytymi soczewkami kontaktowymi dla użytkowników wszystkich marek soczewek. Otwórz oczy na naturę i zobacz, jakie to łatwe – przekonują organizatorzy akcji Otwórz Oczy na Naturę. – Zużyte soczewki włóż do pustego pojemnika po soczewkach. Możesz je włożyć także do dedykowanego woreczka, który odbierzesz za darmo w każdym salonie optycznym Twoje Soczewki. Wypełniony pojemnik lub dedykowany woreczek przynieś do salonu i wrzuć go do oznaczonego pojemnika.  Robiąc tak niewielki krok możesz przyczynić się do poprawy warunków ekologicznych na naszej planecie. Warto zastanowić się dwa razy, zanim spłuczemy soczewki kontaktowe w umywalce lub toalecie – podkreślają organizatorzy akcji.  Szczegóły znajdziecie na stronie Otwórz oczy na naturę.

ZOBACZ TAKŻE:

Plastikowa epidemia, która dotyka cały świat, w Polsce ma wygląd filtra do papierosa