Największa zielona ściana w Polsce!

W specjalnych kieszonkach zasadzono łącznie ok. 6500 roślin, w tym gatunki zimozielone, a także gatunki kwitnące. Gatunki roślin dobrano w oparciu o przeprowadzoną analizę ekspozycji ściany względem światła słonecznego oraz wędrówki słońca i cienia w ciągu dnia. Mieszkańcy i turyści będą mogli podziwiać ścianę, korzystając z ogólnodostępnego patio.

Reklama

Posejdon jest powszechnie uznawany za jeden z najbardziej proekologicznych obiektów w Polsce. Zasłużył sobie na to miano przede wszystkim dzięki zastosowaniu wielu nowoczesnych rozwiązań technologicznych redukujących o 76% emisję CO2 do atmosfery. To także największy realizowany obecnie w kraju obiekt o niskim zużyciu energii (NZEB – Nearly-Zero Emission Building). Jest jeszcze coś co go wyróżnia. To największa w Polsce zewnętrzna, zrealizowana w jednej płaszczyźnie żywa ściana o powierzchni 150 m2 zlokalizowana w obrębie ogólnodostępnego patio w części biurowej kompleksu.

Zielona ściana została zrealizowana przez firmę Hadart Polska. Za bazę posłużył system modułowy Fytotextile firmy Terapia Urbana, który jest wodoszczelny, trudnozapalny i zapewnia roślinom właściwe warunki wegetacji. W specjalnych kieszonkach zasadzono łącznie ok. 6500 roślin (ponad 43 rośliny na m2), w tym gatunki zimozielone – runianki japońskie, barwinki, czyśćce wełniste, floksy, paprocie, bergenie, turzyce, liriope; gatunki częściowo zimozielone – kosmatki, bodziszki, a także gatunki kwitnące – dzwonki, żurawki, iglice i jasnoty. Gatunki roślin dobrano w oparciu o przeprowadzoną analizę ekspozycji ściany względem światła słonecznego oraz wędrówki słońca i cienia w ciągu dnia.

Żywa ściana jest wyposażona w automatyczny system nawadniania, który jest wspomagany przez czujniki temperatury, nasłonecznienia i wilgotności podłoża. Do podlewania roślin będzie wykorzystywana woda deszczowa magazynowana na bieżąco w specjalnym zbiorniku retencyjnym. Mieszkańcy i turyści będą mogli podziwiać ścianę, korzystając z ogólnodostępnego patio.

Fantazja mieszkańców Szczecina bywa niebezpieczna

Fot. Radek Kurzaj, Maciej Luszawski, źródło posejdoncenter.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *