Polacy nieźle to sobie wyliczyli

Osiem medali – cztery złote i cztery brązowe – zdobyli reprezentanci Polski w finale Międzynarodowego Konkursu Gier Matematycznych i Logicznych. Zawody, nazywane nieoficjalnymi mistrzostwami świata, jak co roku zorganizowano na Paris Diderot University w Paryżu.

Do stolicy Francji pojechało 24 naszych reprezentantów, którzy rywalizowali w ośmiu kategoriach wiekowych i zawodowych m.in. uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, licealistów i studentów. Skład wyłoniły majowe eliminacje, które rozegrano na Politechnice Wrocławskiej. Wystartowało w nich, mierząc się z trudnymi zadaniami matematycznymi, prawie 400 osób z całego kraju. Najmłodsza uczestniczka miała siedem lat, najstarsi są już na emeryturze. Zanim dotarli na naszą uczelnię, czekały ich dwa etapy internetowe – rozegrane w styczniu i w marcu.

W Paryżu złote medale zdobyli:

* Marcin Laskowski, kategoria CM (uczniowie klas czwartych i piątych), Niepubliczna Szkoła Podstawowa Sióstr Salezjanek,
* Maciej Ignaciuk, kategoria C2 (uczniowie klas ósmych i klas trzecich gimnazjum), Szkoła Podstawowa nr 74 w Warszawie,
* Beniamin Stecuła, kategoria L2 (studenci studiów pierwszego stopnia kierunków ścisłych i technicznych), student Politechniki Śląskiej,
* Michał Borny, kategoria GP (osoby dorosłe), menadżer z Lublina.

Medale brązowe wywalczyli:

* Julia Kulczycka, kategoria CE (uczniowie klas trzecich szkół podstawowych), uczennica Zespołu Szkół nr 9 we Wrocławiu,
* Zofia Kulczycka, kategoria CM (uczniowie klas czwartych i piątych), uczennica Zespołu Szkół nr 9 we Wrocławiu,
* Marcin Horodecki, kategoria C1 (uczniowie klas szóstych i siódmych), Katolicka Szkoła Podstawowa im św. Jana Pawła II w Gdyni,
* Krzysztof Olejniczak, kategoria L1 (uczniowie szkół ponadgimnazjalnych), uczeń III Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu.

W ubiegłym roku nasi zawodnicy również przywieźli z Francji osiem medali, ale tym razem zdobyli o jeden złoty krążek więcej –  mówi Monika Kaczmarz z Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej, która organizuje polską edycję zawodów. – Dużo medali wywalczyli najmłodsi zawodnicy i debiutanci, którzy do Paryża pojechali pierwszy raz. Konkurs ma wielu sympatyków, którzy biorą w nim udział co roku od wielu lat. Jeszcze bardziej cieszy, że przybywa także nowych, którzy prezentują światowy poziom.

Warto podkreślić, że w pierwszej dziesiątce poszczególnych kategorii uplasowało się w sumie aż 19 naszych reprezentantów i zdobyli oni także medale w konkursie równoległym.

W pierwszej dziesiątce znaleźli się:

Filip Tolarz (Bytom) – 5. miejsce, kategoria CE,
Marlena Hotloś (Wrocław) – 7. miejsce, kategoria C1,
Olga Palikowska (Gdańsk) – 6. miejsce, kategoria C1,
Stanisław Nowakowski (Wrocław) – 5. miejsce, kategoria C2,
Cyprian Ziółkowski (Wrocław) – 6. miejsce, kategoria C2,
Martyna Łopianiak (Opole) – 7. miejsce, kategoria C2,
Piotr Kępczyński (Warszawa) – 8. miejsce, kategoria L1,
Radosław Girul (Wrocław) – 10. miejsce, kategoria L1,
Jędrzej Hodor (Kraków) – 6. miejsce, kategoria L2,
Jarosław Kiecana (Kraków) – 10. miejsce, kategoria L2,
Paweł Rachel (Warszawa) – 9. miejsce, kategoria GP.

Miejsca reprezentantów Polski w konkursie równoległym:

Mikołaj Borny (Lublin) – 1. miejsce, kategoria CE,
Katarzyna Ignaciuk (Dziekanów Leśny) – 4. miejsce, kategoria CE,
Mirosław Zomerski (Toruń) – 3. miejsce, kategoria L2,
Michał Lewandowski (Toruń) – 4. miejsce, kategoria L2,
Grzegorz Ignaciuk (Dziekanów Leśny) – 1. miejsce, kategoria GP,
Kinga Stecuła (Bytom) – 6. miejsce, kategoria GP,
Mikołaj Marciniak (Toruń) – 3. miejsce, kategoria HC,
Katarzyna Palikowska (Gdańsk) – 7. miejsce, kategoria HC.

W Paryżu reprezentacja Polski została do 1 września. Uczestnicy zawodów zwiedzili miasto oraz wybrali się do Disneylandu. Międzynarodowe Mistrzostwa Francji w Grach Matematycznych i Logicznych, zwane także Mistrzostwami Świata, organizowane są w Paryżu od 1987 roku. Polska reprezentacja – z wieloma sukcesami – uczestniczy w nich od 1992 r. Komitet Organizacyjny zapowiedział już zmianę miejsca rozgrywania zawodów i w przyszłym roku finał Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych odbędzie się Szwajcarii, a dokładniej w Lozannie.

Fot., źródło mat. prasowe Politechnika Wrocławska

WieleLiter.pl