Połowa Polaków boi się samodzielnej drogi dziecka do szkoły

Dla rodziców rozpoczęcie roku szkolnego to wielki projekt organizacyjno-logistyczny. Co drugi rodzic obawia się samodzielnych wypraw dziecka do i ze szkoły. Jedna trzecia z kolei boi się urazów takich jak wstrząs mózgu czy utrata zęba. Troszczą się o także o zdrowie swoich dzieci, a jednocześnie zaledwie co piąte dziecko w Polsce spełnia kryteria Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące codziennej aktywności fizycznej.

Reklama

Z raportu Nationale-Nederlanden „Przed pierwszym dzwonkiem. Kondycja i bezpieczeństwo polskich dzieci” wynika, że blisko połowa (49 proc.) Polaków za największe wyzwanie uważa zorganizowanie dzieciom zajęć dodatkowych. Badanie potwierdziło, że respondenci troszczą się o bezpieczeństwo i zdrowie swoich dzieci. Co drugi rodzic obawia się samodzielnych wypraw dziecka do i ze szkoły. Jedna trzecia z kolei boi się urazów takich jak wstrząs mózgu czy utrata zęba.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Zdrowe ciało i dobra kondycja dziecka w dużym stopniu zależą od stylu życia całej rodziny. Tymczasem statystyki nie pozostawiają złudzeń. Polacy muszą zmienić swoje zwyczaje żywieniowe i zwiększyć aktywność fizyczną. Według dostępnych danych tylko 7 proc. dzieci w wieku szkolnym spożywa zalecaną dzienną dawkę owoców i warzyw. Do niezbilansowanej diety dochodzi brak ruchu. Zaledwie co piąte dziecko w Polsce spełnia kryteria Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące codziennej aktywności fizycznej, która powinna trwać co najmniej godzinę. Według szacunków nawet 20 procent uczniów nie bierze udziału w lekcjach wychowania fizycznego. W konsekwencji, w Polsce w 2016 r. nadwagę miało już 31 procent chłopców i 20 procent dziewcząt, a otyłość odpowiednio 13 i 5 procent.

Przygotowania do pierwszego dzwonka

Nadejście 1 września to dla rodziny czas wielkich emocji. Jednocześnie dla rodziców wiąże się z szeregiem obowiązków, takich jak ułożenie planu działań na kolejne miesiące. Z raportu Nationale-Nederlanden wynika, że największym wyzwaniem w tym czasie jest zorganizowanie dzieciom zajęć pozaszkolnych (49 proc. wskazań). Planowanie dodatkowych aktywności to odpowiedzialność częściej podkreślana przez matki (60 proc.) niż ojców (35 proc.). Bardzo ważne dla rodziców jest również dbanie o bezpieczeństwo i zdrowie dzieci w szkole (43 proc.).

Dla niespełna jednej trzeciej respondentów dużym wyzwaniem jest wspólne odrabianie lekcji (31 proc.), a także zorganizowanie wyprawki szkolnej (30 proc.). W ramach przygotowań ucznia pod uwagę należy brać nie tylko zakup zeszytów i przyborów szkolnych. To zdecydowanie bardziej złożone zagadnienie. Na liście zadań rodzice uwzględniają również zakup ubrań, obiadów w szkole czy ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków.

Troska o bezpieczeństwo

Połowa ankietowanych wskazała, że boi się samodzielnej drogi dziecka do i ze szkoły. Niepokój ten towarzyszy szczególnie mieszkańcom metropolii (aż 75 proc.) oraz rodzicom będącym przed trzydziestką (75 proc.). Na drugim miejscu (40 proc.) znalazła się obawa o nieszczęśliwe zdarzenie na terenie szkoły lub poza nią.

– Jak pokazało badanie, polscy rodzice dużo częściej myślą o poważnych urazach i wypadkach. Skupiając się na czarnym scenariuszu, rzadko myślą o kondycji swoich dzieci, o którą powinni dbać codzienne. Zaledwie 19 proc. respondentów wskazało, że martwi się o to, że ich dziecko dotknie choroba związana z trybem życia i brakiem ruchu, np. otyłość czy cukrzyca, które również mogą mieć negatywne skutki dla zdrowia – mówi Michał Nestorowicz, dyrektor ds. analiz w Nationale-Nederlanden.

Wśród jednej trzeciej rodziców największy niepokój budzą urazy w obrębie głowy i szczęki. Z kolei 25 procent ankietowanych przyznało, że najgorszym rodzajem kontuzji są złamania, a blisko co dziewiąty wskazał na rany wymagające szycia.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Dla zachowania bezpieczeństwa dziecka, rodzice podejmują szereg działań profilaktycznych. Dwie trzecie uczestników badania rozmawia z dziećmi o ryzykach i zagrożeniach, które mogą je spotkać. Co drugi, uczy zasad ruchu drogowego, natomiast 45 procent badanych wykupuje polisę NNW.
Blisko połowa (48 proc.) respondentów przyznaje, że najważniejsze w kontekście ubezpieczenia NNW dziecka jest to, jakie urazy i zdarzenia obejmuje. Na drugim miejscu rodzice wskazali, że istotne jest dla nich, aby ubezpieczenie było zakupione za pośrednictwem szkoły.

Czasami największa troska nie pomoże zapobiec nieszczęśliwym wypadkom. Ponad jedna trzecia ankietowanych przyznaje, że ich dziecko uległo nieszczęśliwemu zdarzeniu, które skutkowało urazem, takim jak: zwichnięcie, złamanie, skręcenie, zakrztuszenie. W tym 13 procent wskazało, że zdarzyło się to więcej niż raz.  Według deklaracji rodziców, których dzieci uległy wypadkom, najczęściej do tego typu zdarzeń dochodzi na terenie szkoły (33 proc.). Opiekunowie przyznają, że często takie incydenty zdarzają się również w domu (27 proc.) i podczas zabaw na podwórku (25 proc.). Ponad dwie trzecie dzieci, które doświadczyły urazu, otrzymały wypłatę z ubezpieczenia NNW.

Pełny raport znajdziecie tutaj.

ZOBACZ TAKŻE:

Zanim kupisz dziecku tornister, przeczytaj

Fot. ma charakter poglądowy, źródło mat. prasowe

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *