Dzieci chcą pomóc ptakom w bezpiecznej wędrówce

Rozpoczęły się jesienne migracje ptaków. Bociany już wyleciały w kierunku Afryki, podobnie jerzyki, ale we wrześniu i październiku wędrówki ptaków na zimowiska będą najliczniejsze. Na szlaku czeka je wiele niebezpieczeństw, zarówno ze strony samej natury jak i człowieka. Mogą trafić na niesprzyjające warunki pogodowe, ale również na rozpięte druty lub niewidoczne dla nich szklane przeszkody jak okna, ogrodzenia, ściany.

Reklama

Niestety, mogą też spotkać ludzi ze strzelbami. Trudno w to uwierzyć, ale według danych podanych przez Committee Against Bird Slaughter (Komitet Przeciwko Mordowaniu Ptaków) taki los spotyka w Europie ponad 53 miliony ptaków rocznie i są to głównie ptaki migrujące.

W czasie wakacji na wyspie Gozo (Malta) kilkoro Polaków, spędzających tam wakacje poruszył widok ogromnych ilości łusek od nabojów leżących wszędzie na wybrzeżu wyspy, liczba czatowni dla myśliwych oraz dzikie ptaki umieszczone w klatkach, które swoim głosem miały wabić przelatujące ptaki. W dodatku wkoło rozlegały się odgłosy strzałów. Gozo, wyspa, która dla wielu jest pięknym miejscem wypoczynku, dla ptaków jest miejscem rzezi.

Polskie dzieci proszą o opiekę nad ptakami

Tak narodziła się pierwsza akcja pod hasłem Łączą Nas Ptaki skierowana do dzieci na Malcie. Projekt, w którym zamiast potępiać, budowana jest wrażliwość na los ptaków. Pokazane zostało, jaką wartość przyrodniczą i kulturową mają dla nas w Polsce ptaki migrujące i wspólna odpowiedzialność za ich los. Powstały materiały edukacyjne po angielsku, a dzieci w polskich szkołach i przedszkolach poproszone zostały o narysowanie naszych ptaków, które przelatują nad Maltą. Chociaż nie był to konkurs plastyczny, to powstało wiele wspaniałych prac. Narysowane przez polskie dzieci ptaki, razem z materiałami edukacyjnymi i listem, w którym polskie dzieci proszą dzieci na Malcie o opiekę nad ptakami, tak by bezpiecznie wróciły na wiosnę do Polski, zostały wysłane do szkół na Malcie. Nie było to łatwe, bo chciano trafić do szkół, które autentycznie zaangażują się w projekt, a wiele szkół na Malcie obawiało się negatywnej reakcji lokalnej społeczności, w której jest wielu myśliwych. Jednak akcja zakończyła się powodzeniem. Przy pomocy organizacji BirdLife Malta udało się trafić do wielu szkół, które następnie organizowały wystawy prac plastycznych polskich dzieci, zajęcia edukacyjne, a nawet wykonały i przesłały do Polski własne prace.

Wierząc, że edukacja dzieci i młodych ludzi jest najlepszą drogą ochrony ptaków, do nich właśnie Łączą Nas Ptaki kieruje swoje kampanie. Akcja prowadzona na Malcie rozszerzyła się na działalność informacyjną w całym basenie Morza Śródziemnego. Szczególnie ważna jest zmiana nastawienia do polowań na ptaki we Francji. Na wybrzeżach Francji ginie rocznie od kul myśliwych ponad 20 milionów ptaków, aż 63 gatunki to ptaki łowne, w tym będące u nas na wyginięciu kuliki wielkie, kszyki, czajki, słonki i rycyki. Dla ponad miliona Francuzów zabijanie ptaków to hobby, bo nie strzelają ani z głodu, ani dlatego, że ptaki niszczą plony.

Szkoły mogą się włączyć w akcję

Łączą Nas Ptaki chce, by akcja we Francji była prowadzona na znacznie większą skalę niż kampania na Malcie. Dzięki współpracy z organizacjami ornitologicznymi pragną trafić do jak największej liczby szkół, szczególnie w rejonach, w których ginie najwięcej ptaków. Kampania będzie przebiegać według podobnego schematu jak ta na Malcie. W polskich szkołach zostanie przeprowadzona akcja edukacyjna na temat migracji ptaków, po której dzieci wykonają rysunki ptaków, o których dowiedziały się na zajęciach. Do szkół we Francji wysłane zostaną listy od polskich dzieci z prośbą o opiekę nad ptakami, ich prace plastyczne oraz materiały edukacyjne po francusku. Organizatorzy akcji proszą o nagłośnienie tej akcji w polskich szkołach, żeby i u nas miała ona jak najszerszy zasięg. Zainteresowane szkoły dostaną komplet przygotowanych materiałów edukacyjnych i pełną informację o akcji (w języku polskim).

Akcje Łączą Nas Ptaki nie wymagają znacznych kosztów. Kampania Malta kosztowała 3 tysiące złotych i w całości została sfinansowana z prywatnych środków organizatorów. Ponieważ koszt kampanii we Francji będzie znacznie wyższy, prowadzona jest zbiórka pieniędzy. Jeśli cieszy nas widok ptaków na niebie, pomóżmy w przeprowadzeniu tej akcji. Szczegóły znajdziecie tutaj.

Łączą Nas Ptaki to przykład na to, jak o ważne sprawy można zabiegać bez obrażania kogokolwiek, edukując, nawiązując bezpośrednie relacje, pokazując jak ptaki są dla nas ważne i jakie są piękne. Łączą Nas Ptaki prowadzą swoje kampanie w ramach Fundacji Psubraty, a o prowadzonych działaniach można szczegółowo przeczytać na stronie laczanasptaki.pl

Antonina Zalewska

Inne teksty naszej autorki znajdziecie tutaj.

Fot. archiwum organizatora akcji

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *