Warto oddawać butelki zwrotne. To żaden wstyd

Butelka zwrotna jest najbardziej ekologicznym opakowaniem piwa dostępnym na sklepowej półce. W ciągu roku przeciętnie cztery razy butelka powraca na rynek, napełniona na nowo piwem. Średnio butelka „żyje w rynku” dwa lata i w tym okresie rotuje dziewięć razy, choć mogłaby być wykorzystana przynajmniej 20 razy. Powodem takiego stanu rzeczy jest niski poziom zwrotności.

Reklama

Jednym z głównych problemów, które obecnie ograniczają zwrotność butelek, jest wymaganie sprzedawców, aby klienci okazywali paragony potwierdzające nabycie piwa w tych opakowaniach. Nie jest to żaden wymóg prawny, lecz praktyka rynkowa o wieloletniej już historii. Obecnie około połowa klientów, kupujących piwo w butelkach zwrotnych wskazuje na konieczność posiadania paragonu, gdy chce oddać butelki – podkreśla Grzegorz Adamski, kierownik ds. public affairs i zrównoważonego rozwoju w Kompanii Piwowarskiej. 

KM chce ułatwić zwrot butelek zwrotnych i w pobliżu Lech Browary Wielkopolski w Poznaniu (parking przy centrum handlowym M1 na Franowie) postanowiła uruchomić punkt, w którym będzie można oddać butelkę zwrotną każdego producenta. Można otrzymać 50 groszy za butelkę zwrotną piwa KP (Lech Premium, Lech Free, Lech Free Limonka, Lech Free Granat & Acai, Lech Free Pomelo & Grejpfrut, Lech, Wojak, Dębowe, Żubr, Prażubr, Kozel, Tyskie, Książęce) lub 30 groszy za butelkę zwrotną innych producentów. Wszystko po to, by propagować ideę zwracania butelek i zwiększyć poziom ich odzyskiwania do powtórnego użycia.

– Bierzemy na siebie wymianę butelek z innymi browarami, bo chodzi tutaj o wspólny interes branży – by jak najwięcej butelek trafiało ponownie na rynek, a jak najmniej do śmietnika – tłumaczy Jakub Pałasz, odpowiedzialny w Kompanii Piwowarskiej za ten projekt.

Z blisko 1,3 mld butelek zwrotnych, które co roku trafiają na rynek, około 8% nigdy nie wraca do browarów Kompanii Piwowarskiej, co oznacza ponad 110 mln sztuk. To strata dla środowiska i wyrzucone na śmietnik pieniądze. W 2018 r. niezwrócone do KP butelki kosztowały piwoszy łącznie 58 mln złotych.

– Niestety, zwracanie butelek do sklepów nadal wywołuje negatywne skojarzenia. Tymczasem mamy XXI wiek i butelka zwrotna powinna być pozytywnie postrzegana, ponieważ pomaga chronić środowisko i oszczędzać pieniądze. Mamy nadzieję, że nasz punkt pomoże zmienić myślenie i pokaże realne korzyści z takiej postawy – podsumowuje Grzegorz Adamski.

Punkt zwrotny przy Lech Browary Wielkopolski w Poznaniu jest inicjatywą pilotażową. Firma nie wyklucza realizacji podobnych punktów w innych lokalizacjach w przyszłości.

ZOBACZ TAKŻE:

Akcja do ostatniego śmiecia

Fot. główne ma charakter poglądowy

 

 

Reklama

2 komentarze dla tekstu: “Warto oddawać butelki zwrotne. To żaden wstyd”

  1. W żadnym sklepie nie przyjmą butelek jeżeli nie posiada się paragonu z tego właśnie sklepu więc jak tu oddawać. Powinien być wprowadzony nakaz przyjmowania butelek zwrotnych niezależnie gdzie piwo zostało kupione, lub wzorem zachodu powinny być automaty przyjmujące każdą butelkę.

    1. absolutnie nieprawda. są sklepy, które przyjmują butelki bez paragonu, sam oddaję właśnie do takiego. Jedyna reguła to piwo (butelka) musi być dostępna w tym sklepie.
      Automaty przyjmujące każda butelkę to najlepsze rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *