Leśny straszak na komary. Można go łatwo hodować w domu

Wrotycz pospolity to bylina o specyficznym zapachu, przypominającym kamforę. Warto jednak polubić tę roślinę, gdyż skutecznie odstrasza muchy, komary, mrówki, mszyce, mole, a nawet kleszcze. Występuje masowo m.in. na łąkach, polach, leśnych polanach i w przydrożnych rowach, a jej uprawa w doniczce jest bardzo łatwa.

Jest to bardzo odporna roślina, dorastając nawet do 1,5 m wysokości. Posiada duże pierzaste liście oraz spłaszczone, bardzo ozdobne kwiatostany, złożone z żółtych kwiatów przypominających małe guziczki. Roślina kwitnie od czerwca do września.

Wrotycz ma naturalne właściwości, czyli charakterystyczny, silny zapach, odstraszające owady. Roślinę można rozdrobnić i natrzeć nią skórę. Nadaje się także do zaparzenia. Tak przygotowanym naparem spryskuje się ciało. Aby ustrzec się przed natarczywymi owadami, stosuje się olejek eteryczny z wrotyczu, należy jednak pamiętać, żeby nie stosować go bezpośrednio na skórę. Wymaga on rozcieńczenia z olejem – wyjaśnia Anna Jakimiuk z RDLP w Białymstoku.  

Jak dodaje, roślinę można posadzić w doniczce przy drzwiach wejściowych i w ten sposób uchronić się przed atakiem namolnych komarów. Co więcej, wewnątrz domu, suszony wrotycz odstrasza mrówki, mole odzieżowe oraz pchły. Roślina sprawdzi się również w ogrodzie, pomaga zwalczyć takie szkodniki jak: mszyce, mrówki, pędraki, kwieciaki, gąsienice czy owocówki.

Uprawa jest łatwa, a sama roślina bardzo prosta w pielęgnacji. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, w ziemi umiarkowanie suchej i przepuszczalnej. Zaletą tej rośliny jest szybki wzrost i odporność na mróz, dlatego nie trzeba jej przesadzać czy okrywać na zimę. Po posadzeniu wrotyczu wiosną kwiaty pojawiają się już na przełomie lata i wczesnej jesieni.

Więcej informacji o tej roślinie znajdziecie na stronie Lasów Państwowych.

ZOBACZ TAKŻE:

Gigantyczna cebula pustynna, która może żyć dwa tysiące lat, ale w tym czasie wykształca tylko dwa liście, roślina cuchnąca gnijącym mięsem, dziesięciokilogramowy kwiat czy roślinny dinozaur z Australii, czyli welwiczja przedziwna, hydra afrykańska, bukietnica Arnolda i wolemia szlachetna. Przedstawiamy Wam najdziwniejsze rośliny świata, których istnienie na pewno Was zaskoczy! Szczegóły w tekście poniżej.

Poznajcie najdziwniejsze rośliny świata

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło lasy.gov.pl