Oszustwo metodą „na BLIK-a” coraz popularniejsze

Zazwyczaj zaczyna się niewinnie – od wysłania od znajomego/znajomej prośby o niewielką pożyczkę za pośrednictwem komunikatora internetowego. Oszuści najczęściej wysyłają wiadomość do kilku osób jednocześnie. Oszukani wierząc, że ich kolega/koleżanka potrzebuje finansowej pomocy np. na leki, na zapłatę za zamówioną pilną przesyłkę, padają ofiarami przestępców.

Reklama

Następnie pisząc „dziękuję, oddam pieniążki bardzo szybko”, „ratujesz mi życie” oszust wzbudza w nas poczucie wdzięczności i świadomości, że robimy dobrze. Później sytuacja toczy się bardzo szybko, przesyłamy kod i zatwierdzamy wykonanie transakcji w telefonie.

W ten sposób zostali oszukani mieszkańcy powiatu nowotarskiego, którzy w wyniku przestępczej działalności sprawców stracili po kilkaset złotych. Kiedy zorientowali się, że zostali oszukani, niestety, było już za późno, a pieniądze były już w rękach przestępców. Natomiast jedna osoba nie dała się oszukać. Co prawda przesłała już kod oszustowi, ale nie zatwierdziła wykonania transakcji w telefonie, bo jej uwagę zwróciło miejsce, gdzie mają być wypłacone pieniądze. Domniemana „koleżanka” prosząca o pożyczkę była z terenu powiatu nowotarskiego, a pieniądze miały być wypłacone w odległej miejscowości na terenie innego województwa – relacjonuje krakowska policja. 

Mundurowi apelują do osób korzystających z płatności metodą BLIK, aby nie udostępniały nikomu wygenerowanych kodów. Tłumaczą, że w  sytuacji, gdy ktoś prosi o przekazanie takiego kodu, zawsze skontaktuj się z tą osobą, aby potwierdzić jej tożsamość. Wykonanie połączenia zajmie nam chwilę, a może uchronić nasze pieniądze.

Zanim potwierdzisz transakcję BLIK-iem zwróć uwagę, gdzie twoje pieniądze będą wypłacane i potwierdź telefonicznie czy ta osoba faktycznie się tam znajduje. Należy również zabezpieczyć swoje konto przed dostępem publicznym, zadbać o bezpieczny sposób logowania i zadbać o swoją prywatność – podsumowują mundurowi.

Oddali 30 tysięcy złotych oszustom, bo myśleli, że ich córka zabiła człowieka

Fot., źródło policja.gov.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *