Dzieci bawiły się granatem

Groźne pozostałości z czasów II Wojny Światowej odkrywane są jeszcze  w różnych miejscach naszego kraju w tym na terenach powiatu szczecineckiego, zwłaszcza wtedy kiedy prowadzone są prace ziemne. Do niebezpiecznej sytuacji doszło kilka dni temu w Bornem Sulinowie, kiedy to do mundurowych dotarła informacja, że dzieci w parku miejskim bawią się granatem.

Reklama

Zmrożony informacją na miejsce bezzwłocznie udał się dzielnicowy. W centrum miasta w parku bawiące się dzieci znalazły granat, który zaczęły między sobą rzucać. Na szczęście niebezpieczną zabawę przerwała matka jednego z bawiących się chłopców. Dzieci w strachu przed odpowiedzialnością granat przykryły kamieniem. Dzielnicowy z przeszkoleniem minersko-pirotechnicznym zabezpieczył miejsce i wezwał patrol saperski.

Na szczęście ta historia nie miała tragicznego w skutkach zakończenia, ale pokazuje jak ważna jest w tym zakresie edukacja dzieci i nie tylko. Policja apeluje i przypomina. W razie znalezienia niewypału, niewybuchu lub przedmiotu niewiadomego pochodzenia należy:

1. Nie dotykać, nie ruszać, nie przenosić przedmiotu wybuchowego.
2. Niezwłocznie oddalić się z miejsca zagrożenia.
3. Niezwłocznie powiadomić telefonicznie: policję – dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Znalezionych wybuchów kategorycznie nie wolno podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska ani do takich miejsc, jak: stawy, głębokie rowy.

Należy mieć świadomość, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne i niezależnie od daty produkcji zachowuje swe właściwości wybuchowe.

Niebezpieczne znalezisko. Ewakuowano ludzi!

Fot., źródło policja.gov.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *