Poczta Polska wydała znaczek z okazji 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu

Dziś (20 lipca) wchodzi do obiegu znaczek pocztowy emisji „50-lecie lądowania człowieka na Księżycu”. Autor projektu Andrzej Gosik przedstawił na znaczku Księżyc na tle gwieździstego nieba. W części centralnej ziemskiej satelity umieszczono czerwoną strzałkę symbolizującą miejsce lądowania człowieka na Srebrnym Globie. 

Reklama

16 lipca 1969 roku z Centrum Lotów Kosmicznych na Przylądku Canaveral wystartowała misja Apollo 11. W jej skład wchodzili: Neil Armstrong, Buzz Aldrin oraz Michael Collins. Dwóch pierwszych astronautów wylądowało na Księżycu po 4 dniach, tj. 20 lipca. Następnego dnia Armstrong jako pierwszy człowiek w historii postawił nogę na Srebrnym Globie i wypowiedział słynne zdanie: To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości.

Wyprawa z 1969 roku była jedną z misji przeprowadzonych w ramach amerykańskiego programu kosmicznego Apollo. Realizowany był on w latach 1961–1972 i doprowadził do 6 lądowań człowieka na Księżycu. Do tej pory na Srebrnym Globie stanęło 12 osób.

Oprócz okolicznościowego znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę wydawaną w pierwszym dniu obiegu znaczków. Widnieje na niej papierowa rakieta przebijająca się przez chmury.

ZOBACZ TAKŻE:

Ludzie już listów nie piszą

 

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *