Kolejne wybudzenia ze śpiączki w klinice Budzik

Klinika Budzik, działająca przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka, została uruchomiona w lipcu 2013 roku jako pierwszy w Polsce wzorcowy szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Najmłodsi otrzymują tam szansę na powrót do normalnego życia. W lipcu wybudzonych zostało aż troje młodych pacjentów – Julita, Patryk i Wiktoria. Poznajcie historię tych, którzy na powrót mogą cieszyć się życiem.

Reklama

Do Kliniki przyjmowane są dzieci do 18. roku życia, przebywające w śpiączce nie dłużej niż 12 miesięcy od urazu lub 6 miesięcy, jeśli śpiączka wystąpiła z przyczyn nieurazowych. Mogą być leczone w Klinice przez okres 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia o kolejne 3 miesiące.

Pełny program leczniczo-rehabilitacyjny obejmuje: farmakoterapię, leczenie zachowawcze, świadczenia pielęgniarskie i pielęgnacyjne, program leczenia usprawniającego (rehabilitacja), program leczenia wspomagający kinezyterapię, program psychologiczny oraz diagnostykę i konsultacje lekarskie. Program leczenia prowadzony w Klinice “Budzik” jest rekomendowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych.

Leczenie w Klinice jest bezpłatne dzięki finansowaniu ze środków NFZ, również rodzice pacjentów przebywają w Budziku bezpłatnie z dzieckiem przez 24h na dobę i są włączani w proces rehabilitacji. Oprócz działań stricte medycznych i neurorehabilitacyjnych w Budziku realizowany jest obowiązek szkolny.

W lipcu udało się wybudzić troje młodych pacjentów:

  • Julita została przywieziona do kliniki “Budzik” w kwietniu 2019 roku. Czternastoletnia dziewczynka została potrącona przez auto w wyniku czego zapadła w śpiączkę. Dzięki zaangażowaniu, intensywnej pracy i współpracy całego personelu kliniki “Budzik”, wsparcia rodziny i wytrwałości pacjentki została uznana za wybudzoną w dniu 12 lipca br. Julita jest wesołą, wygadaną i pełną pomysłów nastolatką. 
  • Patryk przed wypadkiem był oddanym piłkarzem lokalnego klubu piłkarskiego Wicher Mogilno. Trafił do kliniki Budzik 10 października 2018 roku po wypadku komunikacyjnym w wyniku, którego doznał rozległego urazu mózgu. Wiele miesięcy intensywnej rehabilitacji oraz zaangażowanie terapeutów i ogromna determinacja chłopca doprowadziły do wybudzenia Patryka 8 lipca br.
  • Wiktoria zapadła w śpiączkę w styczniu 2018 roku. Jej stan przez wiele miesięcy nie ulegał poprawie. Dzięki zaangażowaniu i współpracy lekarzy, rehabilitantów oraz terapeutów Kliniki Budzik, drobnymi krokami udało się wybudzić Wikę. Pomimo przeciwności, krok po kroku znów zaczęła czytać, pisać, grać w szachy, a nawet malować. W czasie pobytu w Klinice Budzik namalowała wiele obrazków. Przed dziewczynką jeszcze wiele pracy, aby mogła powrócić do sprawności, ale ona już wie, że słabość można zamienić w siłę, aby  walczyć o siebie i własną samodzielność.

Klinika posiada 15 łóżek z pełną infrastrukturą niezbędną do hospitalizacji i rehabilitacji neurologicznej najmłodszych. Aktualnie są dostępne wolne miejsca. Szczegóły znajdziecie na stronie klinikabudzik.pl

Fot., źródło klinikabudzik.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *