163 butelki wódki na przeciętnym polskim weselu

Wódka to niekwestionowana królowa alkoholi na polskich weselach. Decyduje się na nią aż 97 procent organizatorów. Spośród pozostałych trunków największą popularnością cieszy się wino, obecne na 61 procent polskich wesel. Piwo jako dodatkowy alkohol najczęściej pije się w warmińsko-mazurskim, a whisky – w Wielkopolsce – wynika z raportu Oferteo.pl.

Wódka bezkonkurencyjna na weselach

Wódka pozostaje pierwszym wyborem organizatorów wesel, którzy przeciętnie zamawiają z tej okazji 163 butelki. Zaopatrują się oni także w słabsze alkohole, takie jak wino oraz piwo, jednak  popularność tych dwóch trunków na weselach nie jest zbyt wysoka. Z danych Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących towarów z ich dostawcami, wynika, że wino jest zamawiane przez 61 procent organizatorów wesel, a piwo – 39 procent. Z kolei inny mocny alkohol, whisky, poszukiwany był przez 28 procent badanych.

Whisky w Wielkopolsce, piwo w warmińsko-mazurskim, najmniej wódki na Podkarpaciu

Wyniki raportu Oferteo.pl pozwalają prześledzić popularność różnych alkoholi w poszczególnych województwach. Wódka dominuje w każdym z nich. Piwo najczęściej, bo w 61% przypadków, wybierali mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego. Zainteresowanie winem na poziomie ok. 60% obserwuje się w całej Polsce za wyjątkiem Podkarpacia, gdzie zamówiło je 46% badanych. W whisky zaopatrywali się najczęściej mieszkańcy Wielkopolski. Byli oni również klientami o najbardziej różnorodnych upodobaniach, ponieważ zainteresowanie każdym z alkoholi było na stosunkowo wysokim poziomie.

Polacy spieszą się z zakupem

Jak długo przed weselem należy zająć się poszukiwaniem dostawcy alkoholu? 35 procent Polaków robi to z miesięcznym wyprzedzeniem, a 32 procent chce zrealizować zakup tak szybko, jak to możliwe. Prawie co czwarty zainteresowany (23 procent) może pozwolić sobie na 3 miesiące oczekiwania na zamówienie, a 10 procent kupujących, wybierając alkohol, nie ma jeszcze wyznaczonego terminu wesela i nie jest w stanie precyzyjnie określić, na kiedy go potrzebuje.

Alkohol na wesele to zazwyczaj spory wydatek. Aby zaoszczędzić, warto odpowiednio wcześnie zacząć szukać odpowiedniego dostawcy. Mamy wtedy czas na zapoznanie się z ofertami hurtowni i porównanie cen. Odkładając ten wybór na ostatnią chwilę, narażamy się na stres i ryzyko, że będziemy musieli zdecydować się na ofertę, która nie satysfakcjonuje nas w pełni – radzi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Instytucja małżeństwa nie przechodzi do lamusa!

Metodologia badania Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 7900 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w 2018 roku przez osoby poszukujące dostawców alkoholu. Fot. główne ma charakter poglądowy.

WieleLiter.pl