Ptasie reality show. Po atakach jastrzębia w gnieździe został tylko jeden ptak

W gnieździe pary rybołowów, RoSzponki i Szuwarka, w Nadleśnictwie Lipka (RDLP w Pile) został tylko jeden młody ptak. To smutny bilans ataków jastrzębia. Leśnicy, w porozumieniu z ornitologami, dokarmiają rybołowa.

Reklama

Jak informują leśnicy, po raz pierwszy jastrząb zaatakował gniazdo pod koniec czerwca. Samica jastrzębia porwała wtedy jedno młode. Martwe pisklę znaleziono niedaleko gniazda.

Przez kolejne dni po ataku pozostałe dwa ptaki uczyły się latać. Dziesięć dni po pierwszym ataku samica jastrzębia ponownie zapolowała na rybołowy. Chociaż młody ptak nie poddał się, szponem chwycił rodzeństwo, to wypadł z gniazda. Widzowie, leśnicy i ornitolodzy do ostatniej chwili mieli nadzieję, że rybołów uratował się. Po tym ataku zorganizowano poszukiwania. Przez chwilę wydawało się, że ptak przeżył, okazało się w pobliże gniazda wróciła RoSzponka.

6 lipca drapieżnik znowu przyleciał do gniazda. Ostatniego, trzeciego rybołowa nie było w gnieździe, a RoSzponka odpędziła drapieżnika. W ciągu kolejnych dni leśnicy prowadzili poszukiwania rybołowów, 8 lipca znaleźli martwego, młodego rybołowa. To był drugi z podlotów.

Poza tym w odległości ok. 200 m od słupa znaleziono martwego dorosłego rybołowa, prawdopodobnie jest to Szuwarek. Nadal trwają poszukiwania RoSzponki, od ostatniego ataku nie była widziana w pobliżu platformy. W gnieździe pozostał ostatni, trzeci podlot, który jeszcze samodzielnie nie poluje.

Dlatego, podjęto decyzję o interwencji. 9 lipca wczesnym rankiem leśnicy, ornitolodzy z Komitetu Ochrony Orłów oraz pracownicy PSE, zorganizowali wspólną akcję. Mimo że młody nie był obecny w gnieździe przez całą noc, to dostarczono ryby. (Było to możliwe dopiero po wyłączeniu prądu). Dosłownie chwilę po dostarczeniu pożywienia, młody pokazał się, siadł i rozpoczął ucztę. Po jego reakcji było widać, że był głodny.

Młody rybołów na razie będzie dokarmiany, gdyż nie jest jeszcze na tyle samodzielny, aby polować. Cały czas nabiera wprawy w lataniu. Gdyby nie atak jastrzębia młode już niedługo zaczęłyby naukę polowania.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Lasów Państwowych oraz na Facebooku Rybołowy Online. O rybołowach przeczytacie też tutaj.

Fot. źródło Lasy Państwowe

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *