Gdyńskie uczennice zorganizowały kampanię przeciwko depresji

Pola Wróbel, Wiktoria Kraszewska i Kornelia Białek – uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni zwróciły uwagę na problem depresji wśród swoich rówieśników. Jak same mówią, poruszone eskalacją problemu i brakiem adekwatnej pomocy, postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce. A jest się z czym mierzyć. Według Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja stanie się najbardziej śmiercionośną chorobą.

Nastolatki dokładnie sprawdziły, jakie formy pomocy są oferowane osobom cierpiącym na depresję, i na jakim poziomie jest ogólna wiedza społeczeństwa, szczególnie dotycząca depresji u młodzieży. –

Mając zaledwie 17 lat spotykamy się codziennie z wieloma osobami cierpiącymi na depresję. Poruszone eskalacją problemu w stosunku do mało wyrazistej pomocy, postanowiłyśmy zagłębić się w ten temat i przy pomocy specjalistów podjąć konkretne kroki do pomocy – mówią gdynianki.

W ramach kampanii społecznej d)presja – Akademia Choroby Prawdziwej uczennice zorganizowały, we współpracy z Pomorską Koalicją Na Rzecz Zdrowia Psychicznego, warsztaty edukacyjne o depresji. Zaprosiły na nie specjalistów oraz osoby cierpiące na depresję w przeszłości, które postanowiły podzielić się swoimi doświadczeniem z uczestnikami. Inną formą głośnego mówienia o depresji jest konkurs artystyczny „depresja wyARTykułowana”, na który wciąż można wysłać prace.

– Prace powinny opierać się na szeroko pojętej tematyce depresji oraz wszystkich zjawisk obecnych przy występowaniu tej choroby. Udział więc wziąć może każdy, kto na nią choruje, ale też spotyka się z nią w codziennym życiu i czuje potrzebę wyrażenia swoich emocji – piszą na fanpejdżu kampanii organizatorki.

Wystawa prac będzie miał swój wernisaż 2 września w Gdyni. Później będzie ją można także oglądać w Gdańsku i Sopocie. Prace należy przynieść do 12 sierpnia do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni przy ul. Władysława IV 43, lokal 402, zgłosić je drogą mailową na adres: kampania.de.presja@gmail.com lub za pośrednictwem strony na Facebooku.

Głównym celem kampanii d)presja – Akademia Choroby Prawdziwej jest uwrażliwienie otoczenia na problem depresji u młodych ludzi. A samym nastolatkom pomoc w przełamaniu bariery w korzystaniu z profesjonalnej opieki. 

–  W najbliższym otoczeniu widzimy, jak bardzo problem depresji jest bagatelizowany i porównywany do typowych zachowań rozwojowych w okresie dojrzewania. Dodatkowo, temat wydaje nam się traktowany jako tabu. W wyniku tego obawiamy się, że większość ludzi, z którymi spotykamy się my i nasi rówieśnicy, nie zdają sobie sprawy z wagi problemu i liczby osób, których on dotyka – tłumaczą autorki pomysłu. – Mamy dość patrzenia na cierpienie naszych przyjaciół, znajomych, rówieśników. Statystycznie w każdej klasie szkolnej choruje na depresję od 1 do 2 osób, więc przestaje to być odległy problem, którego nie ma – dodają.

Gdzie szukać pomocy?

Depresji nie należy bagatelizować. Niesie ona za sobą szereg negatywnych konsekwencji, poczynając od obniżenia jakości życia po samookaleczenia i samobójstwa. Dlatego każdy, kto zmaga się z kryzysem emocjonalnym może skontaktować się z Centrum Zdrowia Psychicznego, gdzie otrzyma fachową pomoc. W Gdyni placówka znajduje się przy ul. Traugutta 9.

Warto także skorzystać z bezpłatnych numerów telefonów, pod którymi dyżurują specjaliści udzielający wszelkich niezbędnych informacji.
116 111 – ogólnopolski telefon zaufania dla młodych ludzi.
22 594 91 00 – antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji
192 88 – Młodzieżowy Telefon Zaufania

“Branie się w garść” nie jest sposobem leczenia depresji (video)

Fot., źródło gdynia.pl