Triki jak nie dać się okraść w pociągu

Wybierasz się w podróż pociągiem? Musisz uważać, aby nie dojechać do celu bez pieniędzy, telefonu czy dokumentów. Kradzież potrafi skutecznie zepsuć cały urlop. Dowiedz się zatem, jak ustrzec się przed złodziejami w pociągach. Oto kilka prostych trików jak nie dać się okraść, prezentowanych przez ogólnopolską akcję edukacyjną nieskradzione.pl.

Reklama
 1. Wybieraj połączenia dzienne
  Nawet, jeśli wiąże się to z dłuższą jazdą. Wyśpij się przed podróżą, aby nie zasnąć w przedziale. Śpiący pasażer to idealna ofiara kieszonkowców. 
 2. Wsiadając i wysiadając z wagonu zachowaj szczególną ostrożność
  Tłok i ścisk to naturalne środowisko działania złodziei. Bagaż miej zawsze przy sobie. Plecaki i torebki trzymaj przed sobą, nadal nie tracąc czujności. Wprawni mistrzowie kradzieży z zegarmistrzowską precyzją przecinają paski lub spody toreb, aby cała zawartość niezauważenie wpadła do ich worków. Podczas podróży nigdy nie trzymaj dokumentów w tylnych kieszeniach spodni.
 3. W przedziale bagaż umieść naprzeciwko siebie
  Tak, aby mieć go na widoku. Ważne dokumenty, pieniądze, telefon i inne rzeczy wartościowe trzymaj przy sobie, najlepiej w wewnętrznych kieszeniach ubrania. Nigdy nie zostawiaj swego bagażu bez opieki. W miarę możliwości, nawet podczas wizyty w toalecie miej bagaż podręczny ze sobą. W pociągu, podobnie jak na drodze, obowiązuje zasada ograniczonego zaufania.
 4. Na czas podróży weź ze sobą tylko niezbędną gotówkę
  Nie trzymaj jej w jednym miejscu, ale umieść w kilku kieszeniach. Nawet, gdy już staniesz się celem kieszonkowca, nie stracisz wszystkich pieniędzy.
 5. Jeśli podróżujesz samotnie
  Staraj się wybrać przedział, w którym siedzą osoby starsze lub rodziny z dziećmi. Z całą pewnością powinieneś unikać osób nietrzeźwych lub pijących alkohol. Siadaj przy oknie lub przy drzwiach z pustą kieszenią od strony współpasażera.
 6.  Jeśli jednak staniesz się ofiarą kradzieży
  Natychmiast powiadom konduktora lub ochronę, która często patroluje pociągi. Istnieje wtedy duża szansa, że odzyskasz swoje rzeczy, zanim złodziej zdąży opuścić pociąg. Nawet, jeśli uda Ci się odzyskać dowód osobisty, powinieneś niezwłocznie go zastrzec. Nie masz przecież pewności, że złodziej nie skopiował Twoich danych. 

Fot. główne ma charakter poglądowy; źródło nieskradzione.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *