Udawał policjanta i zatrzymał do kontroli nieoznakowany radiowóz

Do nietypowej sytuacji doszło w ostatni weekend, kiedy to grójeccy kryminalni pełnili nocną służbę m.in. na terenie Jasieńca na Mazowszu. Podczas patrolu za ich nieoznakowanym radiowozem pojawił się samochód bez włączonych świateł drogowych, za to zaczął wysyłać sygnały świetlne pojazdu uprzywilejowanego w kolorze niebieskim i czerwonym, dając znaki do zatrzymania. 

Reklama

Mężczyzna udawał policjanta z drogówki i chciał zatrzymać do kontroli nieoznakowany radiowóz, którym jechali policjanci.

Światła, których używał były zamontowane wewnątrz samochodu pod przednią szybą. Policjanci zatrzymali się na parkingu. Obok zatrzymał się citroen. Po legitymowaniu okazało się, że policjanta udawał 35-latek. Mężczyzna był pijany, badanie wykazało blisko dwa promile alkoholu w organizmie. Stracił już prawo jazdy. Odpowie za kierowanie w stanie nietrzeźwości oraz za bezprawne posiadanie i korzystanie z sygnałów pojazdów uprzywilejowanych w ruchu – informuje  kom. Agnieszka Wójcik, rzecznik prasowy grójeckiej policji.

Samozwańczemu “policjantowi” sporo grozi. Za przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności. Zgodnie z art. 96a. kodeksu wykroczeń: § 1. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, posiada w pojeździe urządzenia stanowiące obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego w ruchu, wysyłające sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie, a także elementy oznakowania w postaci napisów, podlega karze grzywny. § 2. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, używa w pojeździe sygnałów świetlnych w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnału dźwiękowego o zmiennym tonie, podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny. § 3. Urządzenia lub elementy oznakowania, o których mowa w § 1 i 2, podlegają przepadkowi, choćby nie stanowiły własności sprawcy.

ZOBACZ TAKŻE:

Ponad 1100 zarzutów dla sześciu lekarzy-stomatologów

Fot. główne ma charakter poglądowy, źródło policja.gov.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *