707 kilometrów na rolkach. Para rolkarzy jedzie przez Polskę dla chorego chłopca

Ona – ponad dwadzieścia lat na rolkach. On – od trzech. Oboje 45+, ale pełni młodzieńczej energii. Jazda na rolkach to ich pasja, sposób na życie i miłość. A jak wiadomo, z każdej miłości rodzi się coś pozytywnego. Z tej rolkowej narodziła się chęć pomocy innym – mniejszym, słabszym, chorym, potrzebującym.

Rolki Reggae Rajd startuje 30 czerwca w Lublinie. Po 12 dniach Agata i Wojtek Miszewscy, rolkarskie małżeństwo z Oleśnicy na Dolnym Śląsku, planują zameldować się na mecie w Ostródzie w województwie warmińsko-mazurskim. Trasę liczącą 707 kilometrów pokonają w całości na rolkach, żeby pomóc 9-letniemu Czarkowi, cierpiącemu na porażenie mózgowe i zespół Westa.

Agata i Wojtek Miszewscy to oficjalni rekordziści Polski w najdłuższej sztafecie na rolkach. Przez 24 godziny jeździli non stop po wrocławskim Rynku, pomagając zbierać pieniądze na leczenie dzieci chorych na raka z kliniki Przylądek Nadziei. Mają też na koncie 1000-kilometrowy rajd granicami Polski z Dolnego Śląska na Mazury, a Agata to dodatkowo najlepsza na świecie rolkarka roku 2018 pod względem liczby przejechanych kilometrów.

Tego lata podejmujemy kolejne wyzwanie. W ciągu 12 dni przejedziemy 707 kilometrów z Lublina do Ostródy, namawiając do pomagania 9-letniemu Czarkowi – zapowiadają rolkarze. – Czarek ma czterokończynowe porażenie mózgowe i zespół Westa. Dopiero od niedawna ma kontakt z otoczeniem. Jest jednak szansa, żeby mógł porozumiewać się z rodzicami.

Rolkarze chcą pomóc rodzicom chłopca i Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą w sfinansowaniu systemu do neurorehabilitacji i komunikacji C-Eye, który ułatwia codzienne funkcjonowanie osób z dysfunkcjami neurologicznymi. System wykorzystuje Metodę CyberOka, opracowaną na Politechnice Gdańskiej. Jego koszt to 26 tysięcy złotych. Dla rodziców Czarka to astronomiczna kwota. Agata i Wojtek chcą pomóc w jej zdobyciu.

Nie zbieramy gotówki, ale na całej trasie zapraszamy do wzięcia udziału w internetowej zbiórce lub kupowania cegiełek na stronie Fundacji – tłumaczą Agata i Wojtek. – Zorganizowaliśmy też charytatywną grupę licytacyjną, na której każdy może coś wystawić lub kupić. Dodatkowo, za każdy kilometr Rajdu sponsorzy przekazują po złotówce na konto Czarka, a na mecie, podczas otwarcia Ostróda Reggae Festival, planowana jest aukcja na rzecz chłopca.

Trasa liczy 12 odcinków: Lublin – Świdnik – Radzyń Podlaski – Biała Podlaska – Siemiatycze – Bielsk Podlaski – Białystok/Mońki – Augustów – Suwałki/Bakałarzewo – Giżycko – Mrągowo – Olsztyn – Ostróda. Meta wyznaczona została 11 lipca, podczas Ostróda Reggae Festival, największego w Polsce festiwalu muzyki reggae. Agata i Wojtek są jej miłośnikami. Do tego stopnia, że pobrali się właśnie podczas ostródzkiego festiwalu.

Pomaganie innym nas napędza i daje siłę. Chcemy pokazać ludziom, że pomagać można bez względu na wiek i przekonania. Na setki sposobów – mówią Agata i Wojtek. – My jeździmy na rolkach, ale każdy może pomagać na swój sposób i w miarę możliwości! Jeśli choć jedną osobę do tego przekonamy, to będzie wspaniała sprawa!

W realizacji ambitnego planu Agatę i Wojtka wspiera Polski Związek Sportów Wrotkarskich. Krajowa federacja objęła Rolki Reggae Rajd 2019 oficjalnym patronatem. Koordynatorem jest Stowarzyszenie Rzecz Jasna z Ostródy, które wspiera rolkarzy logistycznie i organizuje finał Rajdu w Ostródzie.

Więcej informacji o Rolki Reggae Rajd znajdziecie na stronie rolkireggae.pl, a więcej o Czarku Raczyńskim na stronie dzieciom.pl.