Wrocław żąda dostępu do morza! ;-) I zachęca do czytania

Wrocław może się pochwalić prima sort autorskimi księgarniami i antykwariatami książkowymi. Dlatego 5-9 czerwca pojawi się w mieście pierwsza edycja festiwalu „Wrocławiu, marsz do księgarni!”. Będzie to pierwsze w historii miasta wspólne święto księgarń i antykwariatów, czyli mrowie wydarzeń kulturalnych w wybranych 12 wrocławskich punktach sprzedaży książek.

Reklama

Miejsca te, działając pod szyldem wspólnego projektu, będą w tym czasie wypełnione działaniami literackimi, muzycznymi, artystycznymi, happeningami, grami, konkursami, warsztatami… A także zupełnie nieoczekiwanymi zwrotami akcji.

W ciągu 5 festiwalowych dni odbędzie się łącznie blisko 30 wydarzeń, a lista zaproszonych gości zawiera kilkadziesiąt nazwisk. W ten sposób organizatorzy przedsięwzięcia chcą skierować uwagę mieszkańców Wrocławia na księgarnie i antykwariaty książkowe jako ośrodki kulturotwórcze, klimatyczne, nienadęte, cenne ‒ i być może nawet podniecające, np. wyobraźnię.

Przewidziano spotkania autorskie (m.in. z Marcinem Świetlickim, Konradem Górą, Marcinem Pałaszem, redaktorkami antologii literatury jidysz), warsztaty (z Joanną Mielewczyk, Agnieszką Wolny-Hamkało), rozmowy z tłumaczami kultowego amerykańskiego pisarza Davida Fostera Wallace’a oraz słoweńskiego giganta, poezji Tomaža Šalamuna, a także koncerty (Mateusza Ławniczaka, Huberta Kostkiewicza, Pawła Romańczuka, Sama Alty’ego, formacji jazzowej Ruch Śniegu).

Poza tym w dwóch wrocławskich antykwariatach odbędzie się słuchowisko literackie i happening artystyczny, a w trzecim akcja kulinarno-ksiażkowa (antykwariat do zjedzenia!). W legendarnej Wratislavii będzie można poznać historię tej zasłużonej księgarni, a program festiwalowy dopełniają m.in. gra w cytaty i spacer z przewodnikiem z księgarniami w tle. Dla uczestników festiwalu przewidziane są konkursy książkowe. Na koniec zaś: pogłębiona książkowo joga w księgarni.

Pojawi się także mała plaża na wrocławskim Rynku. Bo Wrocław żąda dostępu do morza! Będzie można, siedząc na leżaku, położyć stopy na piasku i uciąć sobie drzemkę prawie jak w Juracie.

Nazwa tego nadmorskiego kurortu pojawia się nieprzypadkowo, bo jednym z zaplanowanych w Tajnych Kompletach spotkań jest wieczór autorski Anny Tomiak, która w wydawnictwie Czarne wydała „Juratę. Cały ten szpas”.

Szczegóły program znajdziecie na stronie Wroclaw.pl

ZOBACZ TAKŻE:

W pubie, przy kawie, wśród burgerów i sushi – czyli o książkach trzeba z humorem!

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *