Ekologia w nieruchomościach? To możliwe!

Na polskim rynku nieruchomości komercyjnych pojawia się coraz więcej rozwiązań ekologicznych nie tylko z obawy o środowisko, ale także ze względu na rozwój technologii czy finanse. Ważni są też coraz bardziej świadomi najemcy. A okazuje się, że rozwiązania ekologiczne nie zawsze muszą być niezwykle kreatywne czy innowacyjne.

Reklama

Wdrażanie ekologicznych rozwiązań staje się obecnie standardem na rynku nieruchomości komercyjnych na całym świecie. Wzrasta ogólna świadomość, a większość europejskich firm, zarówno tych reprezentujących deweloperów, jak i najemców, aktywnie dąży do zmniejszenia negatywnego wpływu swojej działalności na środowisko. Nastąpiła diametralna zmiana w sposobie myślenia o nieruchomościach. W efekcie każdy nowo wybudowany projekt musi być wyposażony przynajmniej w kilka sprawdzonych ekologicznych rozwiązań. A nie zawsze są one trudne do wdrożenia.

Optymalne wykorzystanie posiadanej przestrzeni jest obecnie kluczowe dla najemców biur. W przeszłości koncentrowano się przede wszystkim na prostych wytycznych, takich jak liczba mkw. na każde biurko, ale aktualnie środowisko pracy musi dostosowywać się do rosnących oczekiwań pracowników. Możliwość pracy zdalnej zachęca do zmieniania otoczenia w zależności od potrzeb i nastroju, dlatego rozwiązania biurowe powinny być elastyczne i zapewniać dostęp do funkcjonalnej przestrzeni dopasowanej do wykonywanych zadań. Home office, brak przypisanych na stałe biurek oraz wzrost zainteresowania powierzchnią co-workingową wspomagają efektywne wykorzystywanie przestrzeni biurowej. Warto o tym pamiętać, gdy firma się rozrasta i nasze potrzeby biznesowe wykraczają poza mkw. w istniejących obiektach. Wtedy optymalizacja wymaganej dodatkowej przestrzeni zminimalizuje również wpływ ekspansji naszej działalności na środowisko.

Obecnie w Polsce pojawia się coraz więcej rozwiązań ekologicznych. Lista jest długa, ale zaczyna się od koncepcji zredukowania emisji dwutlenku węgla. Najczęstsze innowacje technologiczne, które pozwalają nam oszczędzać zasoby naturalne obejmują, m.in. zbieranie wody do jej ponownego wykorzystania, odzyskiwanie ciepła, które powstaje w danej przestrzeni np. do podgrzewania wody, a także generowanie własnej energii elektrycznej – jeśli tylko powierzchnia dachu pozwala na wykorzystanie paneli fotowoltaicznych czy energii geotermalnej. Eksperci CBRE wskazują także na konieczność stosowania izolacji cieplnej budynku powyżej minimalnego standardu wymaganego przez przepisy. Co więcej, przemyślana konstrukcja może ograniczyć zapotrzebowanie na energię, co zazwyczaj przekłada się również na niższe rachunki za prąd. The Edge, projekt znajdujący się w Amsterdamie, nazywany najbardziej zielonym budynkiem na świecie, dzięki panelom słonecznym wytwarza więcej energii elektrycznej niż wykorzystuje. W Polsce natomiast na tle pozostałych wyróżniają się rozwiązania wdrożone przez Skanska. Jednym z nich jest panel perowskitowy, który firma wraz z Saule Technologies zainstalowała na fasadzie biurowca Spark.

  Polski rynek nieruchomości komercyjnych szybko przechodzi na bardziej ekologiczne rozwiązania, nie tylko z obawy o środowisko, lecz także ze względu na rozwój technologii oraz czynniki finansowe. Jednak największy wpływ na przyszłość ma sam rynek oraz coraz bardziej świadomi najemcy. W rezultacie prawie każdy nowo wybudowany budynek komercyjny w kraju posiada certyfikat ekologiczny spełniający wysokie standardy. Mimo że Polska nie jest liderem rozwiązań ekologicznych, jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia poziomu bardziej dojrzałych rynków – podkreśla Jonathan Steer, dyrektor działu Doradztwa Budowlanego CBRE.

Rozwiązania ekologiczne nie zawsze muszą być niezwykle kreatywne czy innowacyjne. Czasami wystarczy dobrze zlokalizowany budynek. Pracownicy firm, których biura znajdują się obok węzłów komunikacyjnych, chętniej rezygnują z samochodów na rzecz transportu publicznego. 

ZOBACZ TAKŻE:

Osoby, które nie przychodzą na rozmowy kwalifikacyjne mogą trafić na “czarną listę”

Źródło mat. prasowe 

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *