W Tatrach nadal leży śnieg

W święta w Tatrach pojawiło się wielu turystów i narciarzy głównie skitourowych. Doszło do kilku wypadków. Dla toprowców oznaczało to jedno –  sporo pracy. Ratownicy podkreślają, że nie ma co liczyć na to, że w ciągu kilku dni znikną śniegi. Chcąc wędrować po wyżej położonych szlakach należy być zatem przygotowanym na w pełni zimowe warunki.

Reklama

Ratownicy pomogli m.in. narciarzowi skiturowego, który tak niefortunnie upadł, że doznał głębokiej rany ciętej nogi, wymagającej szycia i dwom turystkom, które zsunęły się po śniegu. Te akcje wymagały udziału śmigłowca. 

 Ponadto w niedzielę (21.04) tuż przed godziną 13. powiadomiono Centralę TOPR, że podczas zejścia z Nosala w kierunku Tamy turystka poślizgnęła się na zalodzonym odcinku szlaku, doznając urazu nogi. Z pomocą pospieszyła sześcioosobowa ekipa ratowników. Po dotarciu na miejsce udzielono kontuzjowanej pierwszej pomocy. Następnie w noszach zniesiono ją pod Tamę i dalej samochodem przewieziono do szpitala. Po godz. 16. za pośrednictwem CPR powiadomiono ratowników, że podczas zejścia znad Czarnego Stawu do Morskiego Oka turystka poślizgnęła się na stromych śniegach i zaczęła się zsuwać stromym terenem, po drodze uderzając w drzewo i doznając urazu głowy i klatki piersiowej. Na miejsce zdarzenia ratownicy polecieli śmigłowcem. Po desancie rozpoczęto udzielanie pierwszej pomocy. Po włożeniu do materaca próżniowego i do noszy, ranna została windą wciągnięta na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do szpitala – relacjonuje toprowiec Adam Marasek

Pełną kronikę znajdziecie na topr.pl

W Lany Poniedziałek  po raz ostatni w tym sezonie zimowym kursował wyciąg w Kotle Goryczkowym. Narciarze mogą jeszcze pojeździć w Kotle Gąsienicowym, gdzie panują jeszcze całkiem dobre warunki, trasa jest codziennie ratrakowana.

– Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywana jest prawdziwie kwietniowa pogoda. Opad śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Od czasu do czasu zza chmur wyjrzy słońce. Taka pogoda nie oznacza, że w Tatrach w ciągu kilku dni znikną śniegi. Chcąc wędrować po wyżej położonych szlakach należy być przygotowanym na w pełni zimowe warunki – podkreśla Adam Marasek.

ZOBACZ TAKŻE:

Ubrani w getry i sukienki ruszyli w góry…

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *