Miecz pochodzi z czasów, gdy król Władysław Jagiełło oblegał bydgoską warownię

Zaskakujący finał badań archeologicznych w miejscu budowy nowego Teatru Kameralnego w Bydgoszczy – archeolodzy znaleźli tam średniowieczny miecz z okresu Wielkiej Wojny z Zakonem Krzyżackim. Znalezisko jest wyjątkowe, bo jest to jeden z tylko kilku takich mieczy w Polsce i stanowi materialny łącznik pomiędzy czasami króla Władysława Jagiełły a współczesnością.

Reklama

Miecz pochodzi z czasów Wielkiej Wojny z Zakonem Krzyżackim. Zacięte walki toczyły się wówczas w rejonie Zamku Bydgoskiego oraz okalającej go mokrej fosy. Pod koniec sierpnia 1409 roku zamek i miasto zajęli Krzyżacy. Miesiąc później król Władysław Jagiełło przez osiem dni oblegał bydgoską warownię, a 6 października 1409 roku miał miejsce jej zwycięski szturm – wyjaśnia Robert Grochowski, który nadzoruje badania archeologiczne. – W toku toczonych wówczas walk miecz został uszkodzony. Na obecnym etapie badań nie wiemy dlaczego i w jakich warunkach znalazł się w nawodnionej fosie, rozdzielającej zamek od miasta – dodaje.

Miecz zachowany jest tylko w połowie: zachowała się rękojeść i fragment głowni, a także skórzana, karbowana okładzina rękojeści. Zdaniem badaczy, znalezisko ma dużą wartość naukową i materialną. 

–  Dla historii Bydgoszczy jest bezcenny, stanowiąc materialny łącznik pomiędzy czasami króla Władysława Jagiełły, a współczesnością – podkreśla Grochowski.

Przez co najmniej kilka miesięcy będzie poddawany konserwacji w pracowni badań archeologicznych w Toruniu. Finalnie Robert Grochowski planuje przekazać znalezisko Muzeum Okręgowemu im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Więcej o tym niezwykłym znalezisko możecie przeczytacie na oficjalnej stronie Bydgoszczy.

ZOBACZ TAKŻE:

Morderczyni czy raczej ofiara?

 

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *