Uważajcie, aby nie przyprowadzić do domu nieproszonych gości

Wielkanoc to dobry czas na spacer po lesie, warto jednak zwrócić uwagę na pewne niebezpieczeństwo. A co jest największym zagrożeniem dla człowieka w lesie? Wbrew pozorom i opiniom pytanych o to ludzi, wcale nie czyhająca na leśnej ścieżce żmija, nie wściekłe lisy, nie zły niedźwiedź lub wilk ani też spadające z drzew suche gałęzie! Paradoksalnie najniebezpieczniejszym zwierzęciem, jest ledwo dostrzegalny gołym okiem, mały pajęczak – kleszcz!

Czają się one już nie tylko w lasach, ale i w miejskich parkach, ogródkach działkowych, na skwerach, na przydomowych klombach, na trawnikach. Ponieważ sprzyjają im ciepłe zimy, powoli stają się prawdziwą plagą.  Wzmożoną aktywność kleszczy z reguły obserwuje się w okresie wiosenno-letnim (maj-czerwiec) oraz jesiennym (wrzesień-październik). Jednak w sprzyjających warunkach atmosferycznych (wysoka temperatura powietrza) okres zagrożenia może się wydłużyć i trwać nawet od początku marca do końca listopada.

Kleszcze mogą przenosić wiele chorób, czyli boreliozę, kleszczowe zapalenie opon mózgowych czy rzadszą choroba odzwierzęcą – babeszjozę. Dlatego warto pamiętać o prewencji i zapobieganiu przed ukąszeniem kleszcza. Dla człowieka istotnym jest, aby w trakcie spaceru był ubrany w odpowiednią odzież: spodnie z długimi nogawkami oraz wyższe buty, najlepiej za kostkę. Po wyjściu z lasu należy dokładnie obejrzeć całe ciało, a w szczególności w okolica pach, pachwin i pępka. Nie zapominajmy o szczepieniach, które zdecydowanie zwiększają ochronę przed konsekwencjami ugryzienia – wyjaśnia Mateusz Nakielski z Nadleśnictwa Białowieża.

Jak usunąć kleszcza

Jak dodaje, jeśli kleszcz jest przyczepiony do skóry nie należy smarować go tłuszczem ani środkami zawierającymi alkohol. Kleszcza nie należy również wykręcać, trzeba usunąć go prostym ruchem wyciągając ku górze za pomocą pęsety lub specjalnych przyrządów dostępnych w aptekach. Wyciągniętego ze skóry kleszcza można oddać do laboratorium, wtedy będzie stuprocentowa pewność, czy nie był on nosicielem groźnych dla ludzi i zwierząt chorób.

Gdy uda się wyciągnąć pasożyta w całości, miejsce ukłucia należy przemyć środkiem odkażającym oraz umyć ręce. Miejsce po kleszczu należy uważnie obserwować przez kilka kolejnych dni. Gdy pojawią się niepokojące oznaki, czyli rumień dookoła miejsca ukąszenia lub objawy towarzyszące grypie, należy udać się do specjalisty.

ZOBACZ TAKŻE:

“Polowanie na człowieka”, czyli kleszcze są już aktywne!

Źródło lasy.gov.pl