Tyskie przedszkolaki mogą podarować firanom “drugie życie”

“Wpakujmy się w coś fajnego” – pod takim hasłem ruszyła akcja, w ramach której przez cały kwiecień w tyskich przedszkolach będą zbierane niepotrzebne w domu firany.  Siateczki, które uda się z nich wyprodukować, przydadzą się w trakcie robienia zakupów do pakowania produktów na wagę: chleba, bułek, warzyw, owoców czy orzechów. Dzięki temu zmniejszy się ilość foliowych śmieci w domu.

Reklama

Wszyscy chcemy żyć w czystym, bezpiecznym, zielonym miejscu. Często jednak w codziennej gonitwie zapominamy o tym, jak wielki wpływ na otoczenie mamy my sami – mówi Katarzyna Palka z Urzędu Miasta w Tychach. – Każda decyzja zakupowa – czy rzeczywiście potrzebuję, czy kupię, w co zapakuję – ma wpływ na to, jak wygląda nasze otoczenie –  ile śmieci generujemy, ile zanieczyszczeń wytwarzamy. Nasze drobne nawyki w domu – gaszenie światła, zakręcanie wody podczas mycia zębów, gotowanie wody w ilości nie większej niż potrzebujemy w danej chwili – to i mnóstwo codziennych drobiazgów kształtuje nasz świat. Kształtuje też nasze wydatki! Ekologia jest oszczędnością. Nie tylko w wymiarze naszego portfela – dodaje Katarzyna Palka.

Kampania w Tychach zbiegła się w czasie, w którym Europarlament przegłosował wprowadzenie przepisów, które w praktyce zakażą od 2021 roku stosowanie jednorazowych przedmiotów, takich jak woreczki foliowe, talerze, sztućce czy plastikowe słomki.

Woreczki, które uda się nam wyprodukować, przydadzą się w trakcie zakupów do pakowania produktów na wagę: chleba, bułek, warzyw, owoców czy orzechów. Zobaczycie jak cudownie zmniejszy się ilość foliowych śmieci w domu, kiedy zostaniecie szczęśliwymi posiadaczami takich gadżetów – piszą urzędnicy w listach do przedszkoli.

Zapewniają również, że udział w akcji to same korzyści.

Materiał do ich uszycia celowo jest produktem “z drugiej ręki”. Wchodząc w akcję nadajecie drugie życie niepotrzebnej rzeczy, ograniczacie odpady, sprzyjacie zdrowiu poprzez niepakowanie produktów spożywczych w folię, a przy okazji czyścicie szafy – dodaje Katarzyna Palka.

Ważne, aby firany były czyste, wyprane i niezniszczone, bo tylko takie będą mogły posłużyć pani Basi (tyskiej krawcowej) do uszycia siateczek. W maju będzie szyty z nich główny gadżet promocyjny festiwalu Tyskie Żywioły – woreczki na zakupy. Będą one rozdawane 8 czerwca podczas imprezy.

ZOBACZ TAKŻE:

Gdańsk bez plastiku? – To możliwe?!

Fot. UM Tychy

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *