Zgłosił się na policję, bo coś mu nie pasowało w jego pracy

Do elbląskich policjantów zgłosił się mężczyzna, który odbierał pieniądze od starszych osób na terenie miasta. Wyjaśnił, że pracuje  jako kurier firmy protetycznej, ale po kilku dniach zorientował się, że może być wykorzystywany przez oszustów.

Reklama

Mężczyzna ogłoszenie o pracę znalazł w internecie. Firma protetyczna poszukiwała osoby, która miałaby odbierać przesyłki od osób, korzystających z usług protetyka. Przesyłka to nic innego jak zaliczka na wykonanie protezy zębowej.

Tyle legendy… W taki sposób sprawcy zakamuflowali swoją działalność. Poszukiwali osoby lub osób z autem, które będą w stanie pojechać pod wskazany adres i odebrać pieniądze. Z ogłoszenia skorzystał pewien mężczyzna, który odebrał dwie takie “paczki”. Gdy na drugi dzień czytał w elbląskich mediach informację o starszej kobiecie oszukanej metodą „na wnuczka” na kwotę 3 tysięcy złotych, skojarzył, że to on mógł odbierać te pieniądze – relacjonują policjanci z Elbląga. 

Zgłosił się na policję i opowiedział o swoich wątpliwościach. Okazało się, że nie wszystkie pieniądze trafiły do oszustów. Policjanci zabezpieczyli przekazy w taki sposób, aby nie można było wypłacić pieniędzy. Odzyskano w ten sposób na tę chwilę ponad 4000 złotych. 

Policjanci ostrzegają! Aby chronić siebie sprawcy szukają osoby, która chce po prostu pracować i nie wie o całym procederze. W policyjnym żargonie jest to tzw. odbierak lub kurier. Pozyskana w ten sposób osoba nie wie, że ma do czynienia z oszustami. Gdy się orientuje, jest już zwykle za późno. Przeglądając ogłoszenia w poszukiwaniu pracy pamiętajmy o tym, że oszuści chcą zakamuflować swoją działalność. Jeżeli mamy podejrzenia, że coś jest nie tak, skontaktujmy się z policją. Uchroni to nas od kłopotów i bycia częścią przestępczego procederu.

ZOBACZ TAKŻE:

Chciał zaoszczędzić 8 złotych. Za takie oszustwo grozi nawet 2 lata za kratkami

 

 

Źródło policja.gov.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *