Rejs z przesłaniem „Powiedz światu, jak Polska jest piękna”

Najpiękniejszy polski żaglowiec – „Dar Młodzieży” został przedstawiony na znaczku pocztowym. Poczta Polska upamiętniła rejs, jaki żaglowiec odbył z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Znaczek o wartości 3,30 zł trafi dziś do obiegu. Data jest nieprzypadkowa, bo 28 marca „Dar Młodzieży” powróci do portu w Gdyni po rejsie dookoła świata.

Autorem znaczka wydanego z okazji Rejsu Niepodległości jest Jarosław Ochendzan. Na znaczku przedstawiono akwarelę autorstwa Andrzeja Filipowicza. „Dar Młodzieży” z pełnymi rozwiniętymi żaglami płynie na tle nowoczesnych wieżowców. Nakład znaczka okolicznościowego to 180 tys. sztuk.

100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowe święto w narodowym kalendarzu. Zasługuje na szczególne upamiętnienie. Wydarzenia z listopada 1918 roku spowodowały, że Polska po 123 latach zaborów ponownie pojawiła się na mapie Europy  – podkreśla Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej. – Poczta Polska swoją działalnością filatelistyczną tworzy pomosty pomiędzy pokoleniami. Na naszych znaczkach swoje miejsce mają zarówno wielcy Polacy, jak też najważniejsze wydarzenia, do których niewątpliwie należy zakończony właśnie Rejs Niepodległości – dodaje. 

W Rejsie Niepodległości dookoła świata wzięło udział blisko 1000 młodych osób z całej Polski. Odwiedzili 22 porty zlokalizowane w dziewiętnastu państwach. Byli swoistymi ambasadorami Polski we wszystkich miejscach. „Dar Młodzieży” przybił do portów Kopenhagi, Bordeaux, Dakaru, Kapsztadu, Dżakarty, Singapuru, Osaki, Los Angeles czy Londynu.Wziął też udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie, którym przewodniczył papież Franciszek. Przesłaniem Rejsu Niepodległości było: „Powiedz światu, jak Polska jest piękna”. Żaglowiec wyruszył w tę niezwykłą podróż w maju 2018 roku, a powróci do portu w Gdyni właśnie dziś (28 marca).

ZOBACZ TAKŻE:

Wielkie rocznice na małych znaczkach