Ponad pięć kilogramów sterydów zamiast proszku do lodów i pieczenia ciast

Nietypową paczkę znaleźli mazowieccy funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w przesyłkach kurierskich nadanych w Hong Kongu. Zgodnie z etykietami pudełka miały zawierać specyfik do wyrobu lodów oraz ciastek. Dla uśpienia czujności kontrolujących nadawca włożył do przesyłek również suszone owoce. Miały trafić do odbiorców w powiecie wołomińskim. 

Reklama

Podejrzana substancja znajdowała się w czterech paczkach, które zgodnie z dokumentami przewozowymi miały zawierać plastikowe pojemniki. Po otwarciu przesyłki przez funkcjonariuszy okazało się, że w “pustych pojemnikach” znajdował się biały proszek oraz żółta, oleista substancja. Zgodnie z etykietami pudełka miały zawierać specyfik do wyrobu lodów oraz ciastek. Dla uśpienia czujności kontrolujących nadawca włożył do przesyłek również suszone owoce – wyjaśnia Anna Szczepańska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Ze względu na niezgodność z deklarowaną zawartością, znaleziony towar został zbadany spektrometrem. Wyniki pomiaru jednoznacznie wskazały, że są to substancje zaliczane do grupy sterydów anabolicznych. Zabezpieczony materiał, którego wartość rynkową szacuje się na prawie 27 tysięcy złotych wraz z dokumentacją został przekazany do dalszego postępowania policji.

Zgodnie z przepisami ustawy prawo farmaceutyczne, wprowadzenie do obrotu lub przechowywanie w celu wprowadzenia do obrotu produktu leczniczego bez posiadanego pozwolenia podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat – informuje Anna Szczepańska.

Jak dodaje, należy pamiętać, że lista negatywnych skutków przyjmowania anabolików nie jest krótka, zwłaszcza w przypadku stosowania specyfików pochodzących z nieznanych źródeł. Niemedyczne stosowanie sterydów może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.

Fot., źródło kas.gov.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *