Dziesięć ciekawostek o windach z okazji ich święta!

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Windy. Data jest nieprzypadkowa, bo właśnie 23 marca 1857 roku  oddano do użytku pierwszą windę pasażerską. Miało to miejsce w Nowym Jorku, a na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono to święto. Z tej okazji mamy dla Was kilka ciekawostek na temat wind. 

  1. Pierwsze konstrukcje, które przypominały dźwigi osobowe powstały już w starożytnym Rzymie. Można je było znaleźć w pałacu cesarza Nerona oraz w Koloseum, gdzie służyły do wjazdu na arenę gladiatorów. Platformy poruszane były siłą zwierząt i ludzi. 
  2. Dopiero w XIX wieku powstała winda, która nie wymagała sił mięśni ludzkich czy zwierzęcych, ale działała dzięki zastosowaniu technologii parowej.  
  3. Windy stały się bezpieczne za sprawą amerykańskiego konstruktora. Elisha Otis wynalazł bowiem dźwig osobowy, który został zabezpieczony przed skutkami zerwania się liny. Swój wynalazek zaprezentował dość spektakularnie w 1853 roku podczas Wystawy Światowej w Nowym Jork. Otóż przeciął linę, która utrzymywała platformę, na której stał, ale mimo to winda bezpiecznie zatrzymała się i nic mu się nie stało. 
  4. Trwają spory o to, gdzie znajduje się najstarsza polska winda. Najprawdopodobniej mieści się ona w  Grudziądzu w kamienicy przy ulicy Legionów 31.  Została zainstalowana w 1890 roku, a przestała funkcjonować po II Wojnie Światowej. Druga równie wiekowa winda znajduje się w domu towarowym w Słupsku. Powstała na początku XX wieku i jest drewniana.
  5. W warszawskim budynku Warsaw Spire zamontowano dźwigi typu double deck, czyli dwie połączone kabiny, pracujące w jednym szybie. Dzięki takiej konstrukcji są w stanie obsłużyć dwa piętra jednocześnie. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce.
  6. Winda jednego z warszawskich bloków zamieniła się na jeden dzień w bar, aby sprawdzić czy wpłynie to na typowe zachowania społeczne. Eksperyment społeczny miał sprawdzić czy pomimo różnych osobowości, uczestnicy potrafią znaleźć ze sobą wspólny język i nawiązać kontakt. Więcej przeczytacie tutaj.
  7. Strach przed jazdą windą to klaustrofobia, czyli  patologiczny lęk przed przebywaniem w zamkniętych, niedużych pomieszczeniach (o innych nietypowych fobiach przeczytacie tutaj).
  8. Najwyższa na świecie winda widokowa, wpisana do księgi rekordów Guinnessa znajduje się w Parku Narodowym Zhangjiajie w Chinach. Mierzy 326 metrów, ma szklane kabiny i może przewieźć ponad 1300 osób w ciągu godziny.
  9. W Gruzji windy są… płatne, a ceny zaczynają się w przeliczeniu na złotówki od kilkunastu groszy. Są one przeznaczone na koszty eksploatacji. 
  10. Większości z nas zdarzyła się krótka, niezobowiązująca rozmowa ze współpasażerami w windzie. A gdyby podczas tych kilkunastu sekund musielibyśmy przekonać kogoś do swojego pomysłu albo przedstawić projekt? To właśnie elevator pitch (ang. wysokość windy), którą wymyślili amerykańscy biznesmeni, którzy uważają, że czas przejażdżki windą wystarcza, aby przekonać innych do swoich racji.