Poczta Polska jest kobietą, która najczęściej ma na imię Anna

Anny, Małgorzaty, Agnieszki i inne kobiety stanowią ponad połowę pocztowców. Poczta Polska jest mocno sfeminizowana. Aż 71 procent menedżerów zatrudnionych w Poczcie to kobiety, wśród naczelników urzędów panie stanowią 85 procent. 

Najwięcej kobiet pracuje w województwie opolskim (68 procent ogółu osób zatrudnionych w Poczcie w tym województwie), niewiele mniejszy ich odsetek jest w śląskim (66 procent), lubuskim (60 procent), małopolskim (58 procent) i zachodniopomorskim (58 procent). W Poczcie najwięcej pań ma na imię Anna, niewiele mniej jest Małgorzat i Agnieszek – wylicza Justyna Siwek, rzeczniczka prasowa Poczcie Polskiej.

W ostatnich latach panie coraz chętniej zostają listonoszkami. Spośród blisko 26 tys. osób na tym stanowisku 26% to kobiety. Do roznoszenia korespondencji zwykle aplikują panie w wieku od 26 do 40 lat. Tylko 4 procent pań znalazło się w gronie pocztowych kurierów. Także niewiele jest chętnych, aby być kierowcami. Spośród wszystkich kierowców zatrudnionych w Poczcie Polskiej, tylko 2 procent to kobiety, przy czym wśród kierowców pojazdów pow. 3,5 t są tylko cztery panie.

Panie w placówce pocztowej i na lotnisku

Wśród pracowników obsługi klientów – aż 97 procent to kobiety. To najbardziej sfeminizowana grupa, przeciwny trend jest pośród kwalifikowanych pracowników ochrony – tylko 4 procent to kobiety, choć zdarza się, że kobiety są dowódczyniami zmiany. Natomiast w grupie osób pracujących jako operatorzy kontroli bezpieczeństwa, którzy mają uprawnienia do pracy na lotnisku kobiety stanowią 1/3 załogi pocztowej.

ZOBACZ TAKŻE:

Wiemy jakie są najpopularniejsze imiona w Polsce

 

Fot. Poczta Polska