Zimujące w Gdańsku ptaki zjadły tonę ziarna

Gdańska akcja dokarmiania “Nie chlebem” ma wymiar edukacyjny. Jej celem jest zmiana nawyków spacerowiczów, którzy zazwyczaj karmią ptactwo chlebem. Zarówno dla zwierząt jak i ekosystemu chleb, zwłaszcza biały, jest bardzo szkodliwy. Może prowadzić do chorób układu pokarmowego ptaków, a nawet ich śmierci, a gnijące w wodzie pieczywo powoduje spustoszenie naturalnego środowiska.

Reklama

Zbliżająca się wiosna i piękna pogoda sprawia jednak, że dalsze dostarczanie pokarmu skrzydlatym przyjaciołom może zakłócić ich naturalny instynkt poszukiwania pożywienia. Gdańsk kończy zatem akcję dokarmiania “Nie chlebem”.  To już trzecia edycja tego proekologicznego programu. Popularne kaczkomaty, czyli drewniane zasobniki zlokalizowane przy zbiornikach wodnych i w parkach to małe magazyny zdrowej żywności. Kiedy ziemię pokrywa warstwa śniegu, a zbiorniki zaczynają zamarzać, gdański Zarząd Dróg i Zieleni pomaga ptakom, dostarczając do nich torebki z nasionami. Łącznie do kaczkomatów w sezonie 2018/2019 trafiło ponad 10 tysięcy stugramowych woreczków z ziarnem.

Akcja „Nie chlebem” ma wymiar edukacyjny. Jej celem jest zmiana nawyków spacerowiczów, którzy zazwyczaj karmią ptactwo chlebem. Zarówno dla zwierząt jak i ekosystemu chleb, zwłaszcza biały, jest szkodliwy. Może prowadzić do chorób układu pokarmowego ptaków, a nawet ich śmierci, a gnijące w wodzie pieczywo powoduje spustoszenie naturalnego środowiska. Dlatego od 3 lat w 22 lokalizacjach regularnie uzupełniane są kaczkomaty w 100g torebki wypełnione specjalną mieszanką ziarna. Zawiera ona m.in. pszenicę, groch żółty, groch zielony, sorgo, kardi, dari, proso, rzepak i jęczmień. Karma jest bezpłatna i ogólnodostępna.

Gdańsk jest już przygotowany na kolejny sezon. Kupiono tonę zdrowego ziarna, które poczeka na kolejną zimę.

ZOBACZ TAKŻE:

Ich przekleństwem są łuski. To z ich powodu masowo giną!

Fot., źródło gzdiz.gda.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *