Zostaw swój ślad na sto lat w Kapsule Czasu

Czy zastanawialiście się jak będzie wyglądał świat za 100 lat? A czy myśleliście kiedyś co ludzie 100 lat temu myśleli o naszej współczesności? A gdyby to połączyć i zostawić nasze wyobrażenia przyszłego wieku w hermetycznej wiadomości dla następnych pokoleń? – Zostaw swój ślad na sto lat w Kapsule Czasu Uniwersytetu Poznańskiego i pozwól następnym pokoleniom odkryć naszą historię na nowo – zachęca Uniwersytet Poznański.

Reklama

Celem Kapsuły Czasu Uniwersytetu Poznańskiego jest upamiętnienie obrazu poznańskiego środowiska akademickiego oraz jego mieszkańców w roku stulecia Uniwersytetu Poznańskiego. Do tego potrzebne są właśnie artefakty – przedmioty, które środowisko akademickie oraz uczestnicy konkursu wskażą jako najbardziej znaczące w historii ostatnich 100 lat. Mogą być związane z życiem prywatnym, zawodowym oraz identyfikować wyzwania i marzenia żyjących pod koniec drugiej dekady XXI wieku. Obok samych artefaktów i Kapsuły Czasu dla organizatorów konkursu ważna jest także dyskusja na temat kondycji społecznej, przeszłości i nadziei na przyszłość, którą konkurs może zainicjować.

 Jacy byliśmy? Jaki przedmiot zmienił nasze życie i wywarł największy wpływ na jego jakość?  Co nas cieszyło i jakie były nasze pasje? Co budziło nasze obawy, z jakimi problemami mierzyliśmy się na co dzień? Które wartości były nam najbliższe? Jak wyglądał nasz dzień pracy i gdzie odpoczywaliśmy? Czym dla nas jest rodzina i jak postrzegamy więzi społeczne? Co wyróżnia nasz region na tle kraju, a może Europy? Co powinniśmy włożyć do Kapsuły, aby dać najbardziej autentyczny obraz naszego społeczeństwa? zastanawiają się organizatorzy.

Odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania znajdą się w Kapsule Czasu Uniwersytetu Poznańskiego w postaci symbolicznych artefaktów z opisem i uzasadnieniem. Kapsuła 7 maja zostanie wkopana na 100 lat przed Collegium Minus. 

Dla potomnych 

Nośnikiem wybranych danych cyfrowych np. galerii zdjęć, zbiorów muzycznych, przykładów korespondencji i komunikacji zawodowej jak i prywatnej, prób języka i zapisów gwary będzie telefon komórkowy w dwóch lustrzanych egzemplarzach z kopią bezpieczeństwa w zaszyfrowanej chmurze.

Zgłoszenia propozycji tego, co może znaleźć się w kapsule przyjmowane będą do 2 kwietnia. Szczegóły znajdziecie tutaj. 10 kwietnia rozpocznie się głosowanie internetowe. Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na 30 kwietnia. Pomysłodawca artefaktu, który przejdzie wszystkie etapy konkursu i uzyska najwięcej punktów, otrzyma 3 tysiące złotych. Uczestnicy konkursu, których pomysły zostaną zrealizowane otrzymają zaproszenia na uroczystość 7 maja oraz wyjątkowe “zaproszenie na okaziciela” na uroczystość wykopania Kapsuły Czasu za sto lat w roku 2119.

ZOBACZ TAKŻE:

Wilki to nie pupile, dokarmiane zachowują się nietypowo

Fot. 100lat.amu.edu.pl

 

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *