Kultowy fotel zobaczysz nie tylko w muzeum. Możesz go też mieć!

Zaprojektowany w 1958 roku przez profesora Romana Modzelewskiego fotel RM58 wykonany z włókna szklanego był pionierskim zastosowaniem tego materiału w Polsce. Jego innowacyjność tkwiła nie tylko w materiałach użytych do jego produkcji. W pełni zamknięta forma organiczna siedzenia nie miała odpowiednika w swoim czasie ani w Polsce, ani w innych miejscach. Twórca nie doczekał masowej produkcji, ale firma Vzór, która na nowo odkrywa projekty najlepszych polskich designerów, zadebiutowała tym właśnie kultowym fotelem.

Reklama

Roman Modzelewski był malarzem, projektantem, rzeźbiarzem, nauczycielem, ale także awangardowym twórcą i artystą interdyscyplinarnym.  Jego pierwsze projekty mebli, czyli tapicerowany fotel i krzesło wykonane ze sklejki zaprezentowane na II Ogólnopolskiej Wystawie Wnętrz w Warszawie w 1957 roku. Otrzymały drugą nagrodę w kategorii mebli za ich innowacyjną formę i zastosowanie nowoczesnych materiały. Stworzony przez niego w 1958 roku fotel wykonany z włókna szklanego był pionierskim zastosowaniem tego materiału w Polsce. RM58 –  bo o nim mowa – znajduje się w licznych kolekcjach muzealnych, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie oraz w zbiorach i kolekcjach prywatnych. 

Odkrywają na nowo polskich designerów

Zainteresowanie Le Corbusiera produkcją modelu we Francji spowodowało, że w tym w 1961 roku został opatentowany, ale jego produkcja nigdy nie została zrealizowana.  Zmieniło się to dzięki marce Vzór, która na nowo odkrywa projekty najlepszych polskich designerów. Założyciele firmy – Jakub Sobiepanek i Michał Woch – wprowadzają do produkcji modele zaprojektowane w połowie ubiegłego wieku, korzystając z nieosiągalnych wtedy możliwości technologicznych. Firma zadebiutowała w 2012 roku właśnie kultowym fotelem RM58 autorstwa prof. Romana Modzelewskiego. Dziś w ofercie znajdują się jeszcze dwa inne fotele projektu Modzelewskiego oraz krzesło autorstwa prof. Czesława Knothe. 
Od 15 marca kultowe meble będzie można zobaczyć i kupić w warszawskiej Domotece. 

 
Aby dbać o dorobek artystyczny projektanta założyciele marki Vzór powołali do życia fundację im. Romana Modzelewskiego, której celem jest prowadzenie oraz wspieranie działań edukacyjnych, zmierzających do upowszechnienia wiedzy o polskiej sztuce użytkowej, a także upamiętnienie patrona fundacji.

 

 

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *