Pokoje wytchnień dla osób z niepełnosprawnościami są już gotowe

Często zdarza się, że opiekunowie osób niepełnosprawnych – rodzice, krewni, współmałżonek – chorą osobą opiekują się przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, bez dni wolnych czy urlopów. Są wyczerpani fizycznie i psychicznie, zaniedbują swoje sprawy, nie mają możliwości, aby zadbać o własne zdrowie. Właśnie im pomogą wrocławskie pokoje wytchnień – to tam chory znajdzie tymczasową opiekę specjalistycznej kadry, podczas gdy stały opiekun będzie mógł zająć się własnymi sprawami albo – po prostu, po ludzku odpocząć.

Reklama

Fundacja “Potrafię Pomóc” szacuje, że z takiego wsparcia rocznie skorzysta około 100 rodzin z całej Polski. Opieka dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin będzie bezpłatna. Osoba niepełnosprawna w pokoju będzie mogła przebywać do tygodnia. Przyjęcia jeszcze się nie rozpoczęły, w tej chwili trwa ustalanie regulaminu, wiadomo już jednak, że będzie o nich decydować między innymi kolejność zgłoszeń i kwalifikacja medyczna.

Pierwsze wrocławskie pokoje wytchnień znajdują się w mieszkaniu w budynku Ośrodka rehabilitacyjno-edukacyjnego dla Wyjątkowych Dzieci Fundacji “Potrafię Pomóc” przy ulicy Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu. Mieszkanie wytchnień ma 56 metrów kwadratowych i składa się z dwóch pokojów wytchnień, pokoju dla opiekuna, łazienki z toaletą, przedpokoju i kuchni. Pomieszczenia dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym z niepełnosprawnością głęboką – leżących, karmionych dojelitowo, wymagających wspomagania oddychania. To będzie jedyne mieszkanie wytchnień w Polsce i jedno z niewielu na świecie, które zaoferuje opiekę osobom znajdującym się w tak ciężkim stanie.

– To jest wysokospecjalistyczna opieka, ale te rodziny na to zasługują. Takich miejsc jest, niestety, jeszcze zbyt mało, ale mam nadzieję, że niedługo to się zmieni – podkreśla Adam Komar, prezes Fundacji “Potrafię Pomóc”.

Wytchnienie dla opiekunów osób niepełnosprawnych

W organizowaniu opieki wytchnieniowej Fundację “Potrafię Pomóc” wspierać będą między innymi władze Wrocławia.

Z własnego doświadczenia wiem, że mieszkanie wytchnień są niezwykle ważne – mówi Bartłomiej Skrzyński, rzecznik miasta Wrocławia do spraw osób z niepełnosprawnościami. –  Moja aktywność od wczesnych godzin porannych do później nocy wymaga aktywności moich bliskich. Bez nich nie byłaby ona kompletnie możliwa. To ważne, żeby ci, którzy się nami opiekują i nas wspierają na co dzień – nasi rodzice – mogli też przeskanować swój stan zdrowia w szpitalu, mogli pójść do kosmetyczki, mogli spotkać się ze znajomymi, mogli pójść czasem po prostu na piwo, a czasem wyjechać na wakacje. I temu służą pokoje wytchnień.

Fundacja “Potrafię Pomóc””– pomysłodawca projektu – remont mieszkania przeprowadziła błyskawicznie. Modernizacja zaczęła w styczniu, a pod koniec lutego pokoje są już niemal gotowe i doskonale wyposażone, między innymi w wysokospecjalistyczne, regulowane łóżko czy system szynowy do transportu chorych. Łazienka została dostosowana do potrzeb osób leżących. Wprowadzono też monitoring online, dzięki któremu stały opiekun będzie mógł sprawdzić, co dzieje się z jego dzieckiem, krewnym czy współmałżonkiem, przebywającym w pokoju wytchnień.

Fundacja „Potrafię Pomóc” potrzebuje wsparcia. Żeby pomóc w opłaceniu kosztów remontu i wyposażenia, wystarczy przekazać darowiznę poprzez stronę Siepomaga.pl/remont.

ZOBACZ TAKŻE:

93-latka napisała wiersz, który porusza, zachwyca i wzrusza internautów

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *