Ptaki, które zapowiadają wiosenne zmiany. W locie często są mylone z bocianami

W ostatnich dniach coraz częściej można usłyszeć charakterystyczny głos żurawi – klangor. To jedne z pierwszych ptaków, które wiosną przylatują do Polski, aby w naszym kraju spędzić lato i odchować młode. Najczęściej pojawiają się od połowy lutego do połowy marca. Pierwsze na miejscu są te osobniki, które mają dobrą kondycję. Jest to ważne, gdyż podczas nagłego powrotu zimy, ptaki muszą sobie poradzić z niskimi temperaturami.

Reklama

Powracające żurawie to zapowiedź pozytywnych, także dla ludzi wiosennych zmian. Przyroda pomału zaczyna się odradzać po zimie. W locie żurawie często bywają mylone z bocianami. Warto wiedzieć, że żurawie lecą w grupach, zwanych “kluczami”, czyli stado ma kształt, mniej więcej, grotu strzały. Jeśli słyszymy, że ktoś widział “klucz” lecących bocianów, możemy być niemal pewni, że były to żurawie, ponieważ bociany nigdy nie tworzą takich “kluczy”, a na wiosnę dolatują do Polski pojedynczo. Jeśli przy tym wszystkim, lecące ptaki odzywają się charakterystycznym, trąbiącym głosem (tzw. klangor – dźwięk słyszy się jako głębokie “grus grus” – taka też jest nazwa łacińska żurawia), prawdopodobieństwo zamienia się w pewność. “Hejnału” żurawi nie można pomylić z żadnym innym głosem wydawanym przez ptaki – podkreśla Urszula Olejnicka z Nadleśnictwa Browsk Lasów Państwowych.

Nie biało-czarne, ale popielato-szare

Jak dodaje, żurawie chętnie odzywają się klangorem podczas swoich zlotów i łączenia się w pary. Sygnalizują również donośnym głosem wszystko, co je zaniepokoi. Swój charakterystyczny trąbiący i donośny głos zawdzięczają specyficznej budowie mostka i tchawicy. Podobnie jak w instrumentach dętych tchawica zapętla się i dźwięk ulega wzmocnieniu jak w puszce rezonansowej. Prócz donośnego klangoru, w kontaktach z partnerami żurawie wydają ciche dźwięki słyszalne tylko z bliska. Przypominają one buczenie i gruchanie. Żurawie nie są także biało-czarne jak bociany, ale popielato-szare, co dla uważnego obserwatora nie powinno ujść uwadze. Jednak pomimo swojego szarego upierzenia żurawie są pełnymi gracji ptakami. 

ZOBACZ TAKŻE:

Bociany wracają! To już koniec zimy?

Zdjęcie główne ma charakter poglądowy Marek Szczepanek/Wikimedia

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *