Poczuj się jak sędzia piwny! Wybierz najlepsze piwa domowe (patronat)

Już po raz dwunasty odbędzie się Toruński Zlot Piwowarów Domowych. Grono sędziów stanowi zebrana publiczność, wśród której znajdują się zarówno fani kraftu oraz piwowarzy domowi, jak i osoby stawiające pierwsze kroki w świecie piwa. Wszyscy oni degustują niewielkie, anonimowe próbki wszystkich wystawionych w konkursie piw i dokonują ich oceny pod kątem aromatu, smaku, wyglądu, ale także przyjemności z picia. Na koniec oddają głosy na trzy najlepsze piwa w każdej z kategorii, w tym roku będzie to American IPA,  Foreign Extra Stout i Winter Ale.

Reklama

Toruński Zlot Piwowarów Domowych jest największym regularnym konsumenckim konkursem piw domowych w kraju. Pierwsza edycja odbyła się pod koniec 2012 roku, a więc na długo przed bitwami piwowarów, które dziś organizują multitapy w niemal każdym większym mieście. Cała formuła polega na anonimowej ocenie próbek piw domowych przez zgromadzoną publiczność i wyborze najlepszych. Konkurs każdorazowo rozgrywany jest w trzech kategoriach, a w każdej z nich ocenia się od kilku do kilkunastu próbek. Dla piwowarów domowych konkurs jest emocjonującą rywalizacją, ale i okazją do integracji i wymiany doświadczeń. Dla publiczności – dobrą zabawą połączoną z edukacją na temat walorów piwa. Degustując kilkanaście próbek piwa jednego stylu można najlepiej przekonać się, co je łączy i różni, jak na końcowy efekt wpływają użyte surowce, przebieg fermentacji czy doświadczenie autora piwa. Jako współorganizatorzy imprezy widzimy, jak bardzo rozwinęły się umiejętności sensoryczne publiczności – podkreśla w rozmowie z reporterką WieleLiter.pl Magdalena Bergmann, prezes Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Terenowego Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.

Tegoroczny Zlot po raz kolejny odbędzie się największym pod ze względem  ilości kranów kraftowym pubie w Toruniu – Carpe Kraft przy Placu Teatralnym. Imprezę zaplanowano na najbliższą sobotę (9 lutego), początek o godzinie 16. Zostało już niewiele wejściówek (w cenie 30 złotych). Można je nabyć w pubie.

Po długim oczekiwaniu wracamy ze zlotem piwowarów, oznaczonym numerem 12! Cieszę się, że impreza ponownie odbywa się w Carpe Kraft i wzbudziła spore zainteresowanie wśród “sędziów”. Przypomnijmy, że konkurs jest konsumencki, ale całkowicie amatorski i udział może wziąć w nim absolutnie każdy pełnoletni koneser piwa. Czekają na nas nie tylko degustacje, ale również konkursy i loteria, a w nich nagrody od lokalnych browarów! Szykujcie się na sobotę, nadchodzi świetna impreza piwowarska! – podsumowuje Przemysław Woźniak, właściciel Carpe Kraft.

Toruński Zlot Piwowarów Domowych organizowany jest  wspólnie przez Kujawsko-Pomorski OT PSPD oraz Carpe Kraft. Patronem imprezy jest WieleLiter.pl

Fot. główne Jan Szurek

ZOBACZ TAKŻE:

Warzy, bo lubi dobre piwo

Piwo jak ostrygi, a nie jak hot-dog ze stacji

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *