Jechał z głową wystawioną przez okno, bo nie chciało mu się odśnieżać szyby

Wydawać by się mogło, że takie sceny można oglądać tylko w filmach. Nowosolscy funkcjonariusze ruchu drogowego dosłownie oniemieli na widok poruszającego się samochodu, którego kierowca wystawał przez szybę boczną pojazdu. 21-latek stwierdził, że szyba czołowa jest tak zaśnieżona, że nie jest w stanie przez nią nic zobaczyć, a że spieszył się do pracy, nie chciał “marnować czasu” na odśnieżanie, więc wystawił głowę za okno i tak przemieszczał się główną ulicą Nowej Soli.

Reklama

Mundurowi, zdając sobie sprawę z zagrożenia i niebezpieczeństwa, na jakie kierowca naraża zarówno siebie jak i innych uczestników ruchu drogowego, natychmiast zatrzymali go do kontroli drogowej. Kierowca oświadczył, że nie odśnieżył pojazdu, gdyż spieszył się do pracy. Młody kierowca i tak spóźnił się do pracy, ponieważ w obecności policjantów odśnieżył szybę czołową i resztę pojazdu. Dodatkowo mężczyzna za nieprzygotowanie pojazdu do drogi został ukarany mandatem karnym. Nieodpowiedzialny kierowca i tak miał szczęście, że nie doszło do żadnego tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego. Poruszanie się po drodze publicznej pojazdem, którego szyby są tak oszronione czy ośnieżone, że ogranicza to widoczność, jest naruszeniem kodeksu wykroczeń. Za takie wykroczenie policjant może nałożyć mandat w wysokości do 500 zł.

Odśnieżanie nie tylko szyby

Przy okazji policjanci przypominają, że odśnieżenie jedynie szyby przedniej i bocznych to zdecydowanie za mało. Śnieg trzeba zebrać z całego pojazdu, szczególnie z dachu, maski, szyb i reflektorów. Przy hamowaniu może bowiem spaść na przednią szybę, a z kolei przy dużych prędkościach może spaść na szybę auta, jadącego za nami. Konsekwencje tego mogą być o wiele poważniejsze od mandatu. Warto pamiętać też o wymianie opon na zimowe, które zapewnią nam optymalne bezpieczeństwo na śliskiej, ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni. Niebagatelne znaczenie ma też wymiana w samochodzie płynu do spryskiwaczy na zimowy. Nie tylko pomoże to w widoczności, ale zaoszczędzi niepotrzebnych nerwów podczas jazdy. 

 

ZOBACZ TAKŻE:

Auto rozpadło się na pół, a jego kierowca dostał mandat (zdjęcia)

Fot., źródło policja.gov.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *