Jest silnie trujący, może spowodować bolesną śmierć i w lutym zapowiada wiosnę

Zima daje się we znaki wielu osobom, które z utęsknieniem czekają na nadejście wiosny. W USA i Kanadzie, aby nieco pomóc takim ludziom został wymyślony Dzień Świstaka, świętowany 2 lutego. W Polsce mamy za to obchodzony 1 lutego Dzień Wawrzynka, podczas którego można sprawdzić jak długo trzeba będzie jeszcze czekać na wiosnę.

Reklama

Zgodnie z tradycją, w Dniu Świstaka, przypadającym na 2 lutego, należy wywabić świstaka z norki. Jeśli zwierzę zobaczy swój cień (bo dzień jest słoneczny), oznacza to, że mieszkańców czeka jeszcze sześć długich tygodni zimy, jeśli nie (bo jest pochmurno lub mgliście), to oznacza, że wiosna jest już blisko. Jak podaje Wikipedia, w miasteczku Punxsutawney (stan Pensylwania w USA) świstak wabi się Phil. W 1993 powstała komedia romantyczna pod tytułem Dzień Świstaka, której akcja wiąże się z tym świętem. Od 1887 roku świstak Phil zobaczył swój cień 113 razy (ostatni raz w 2018 r.), zaś cienia nie zobaczył 18 razy (po raz ostatni w 2016 r.)

Świstaków w tej części kraju nie ma, więc przepowiadamy przyjście wiosny po kwitnieniu wawrzynka – wyjaśniają z uśmiechem leśnicy z Nadleśnictwa Karnieszewice w województwie zachodniopomorskim, którzy tradycyjnie zapraszają do wspólnego przepowiadania nadejścia wiosny podczas Dnia Wawrzynka!

Łacińska nazwa gatunku to Daphne mezereum (drugi człon pochodzi z języka arabskiego i oznacza: martwy). Wawrzynek to roślina silnie trująca; owoce i liście zawierają glikozydy: dafninę i mezereinę, które mogą spowodować śmierć w okrutnych boleściach. Nie z tego jednak względu wawrzynek wzbudza emocje u przyrodników. Powodem są piękne różowe kwiaty, które mogą pojawić się nawet w lutym, jeżeli wiosna się zbliża.

Gdzie można znaleźć wawrzynka wilczełyko? Najprościej w Ogrodzie Botanicznym “Arboretum Karnieszewice”, tutejsze okazy jeszcze nigdy się nie pomyliły się w prognozowaniu nadejścia wiosny – podkreślają z uśmiechem leśnicy. I zapraszają dziś (1 lutego) o godzinie 10 do Karnieszewic na spotkanie z nimi.

ZOBACZ TAKŻE:

Jak kruki potrafią nękać “ptasiego króla”


Fot. główne lasy.gov.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *