Aby przeżyć, potrzebujemy czterech uścisków dziennie, aby się rozwijać – dwunastu

Jest naturalnym antydepresantem, poprawia humor i zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę czy przeziębienie. A to nie są jedyne jego zalety. 31 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przytulania. Przytulmy się zatem na zdrowie i to nie tylko od święta!

Geneza tego dnia sięga lat 80. XX wieku. Wtedy to dwaj Amerykanie – Kevin Zaborney i Adam Olis – stwierdzili, że ich rodacy niepotrzebnie wstydzą się okazywać uczucia publiczne i postanowili ich nieco ośmielić. A przytulanie jest jak najbardziej wskazane z wielu względów.

Aby przeżyć, potrzebujemy czterech uścisków dziennie. Aby zachować zdrowie, trzeba ośmiu uścisków dziennie. Aby się rozwijać, potrzeba dwunastu uścisków dziennie – stwierdziła Virginia Satir, psychoterapeutka rodzin.

Jakie są jeszcze inne korzyści z przytulania? Otóż wpływa pozytywnie na nasz autonomiczny układ nerwowy; powoduje zwiększone wydzielanie serotoniny, zwanej „hormonem szczęścia” oraz oksytocyny; jest naturalnym antydepresantem, poprawia humor i sprawia, że czujemy się radośni; pomaga zapomnieć o samotności i poczuciu odizolowania; pozytywnie wpływa na odporność organizmu i zachowanie dobrego stanu zdrowia oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę czy przeziębienie; zwiększa poczucie bezpieczeństwa; wycisza, redukuje stres, pomaga się odprężyć i sprawia, że możemy na chwilę zapomnieć o codziennych troskach.

Brakuje nam bliskości?

W Warszawie znajduje się pierwszy w Polsce salon, który oferuje usługę profesjonalnego przytulania. Założyły go  Sylwia Kalinowska oraz Magdalena Fiałkowska. Podczas podróży służbowej do USA miały okazję zobaczyć reklamę firmy, która oferowała usługę przytulania. Na początku były sceptycznie nastawione do tego pomysłu, jednak po dłuższym namyśle i dokładnym zbadaniu tematu postanowiły przenieść tę dobrą praktykę na polski grunt. Bodźcem do tego było kilka spotkań ze znajomymi w krótkim odstępie czasu, którzy narzekali na brak czułości i dotyku. Niektórym z nich brakowało tego ze strony partnera, a niektórym dlatego, że aktualnie nie byli w związku. Wychodząc naprzeciwko takim ludziom powstało Przytulanie.pl.

W dzisiejszych czasach nie zawsze możemy liczyć na bliskość drugiej osoby. Często nawet będąc w związku, nie jesteśmy przytulani, ponieważ partner czy partnerka tego nie lubią. Można powiedzieć, że nasze sesje są rodzajem lekarstwa na brak dotyku i przytulania. Dobrze się u nas odnajdą zarówno single, nowe osoby w mieście, które nie mają jeszcze przyjaciół czy ludzie, którzy mają dużą potrzebę bliskości. Oczywiście przytulanie możemy otrzymywać za darmo od bliskich osób i jest to wyjątkowa rzecz, jednak nie wszyscy mają taką okazję i możliwość – podkreślają Sylwia i Magdalena, założycielki salonu.

ZOBACZ TAKŻE:

Ponad 4 miliony polskich internautów odczuwa FOMO

WieleLiter.pl