Nowa Huta jest kobietą, czyli 70 lat niezwykłej dzielnicy

Hutnik, murarz, junak, przodownik pracy –  to symbole budującego się miasta. Plakaty propagandowe, kroniki filmowe pełne były męskich wzorów do naśladowania. A przecież Nowa Huta jest kobietą! Monika Piszczek stworzyła graficzny portret dzielnicy, który zadedykowała wszystkim kobietom Nowej Huty – młodym dziewczynom, które ciężko pracując i wychowując dzieci zmieniały swój los i swoich rodzin.

Reklama

Autorka (rocznik 1991) jest rodowitą nowohucianką, mieszkającą na co dzień w Londynie. Mimo wyjazdu za granicę, czuje się nadal związana z Nową Hutą, gdzie spędziła całe swoje dzieciństwo i nastoletnie życie. W stolicy Anglii pracuje jako grafik i ilustratorka dla gazet. Ukończyła Akademię Krakowską na kierunku malarstwo ze specjalizacją grafiki użytkowej. Jej pasja do rysowania zaczęła się już w dzieciństwie i rozwijała się na przestrzeni lat. Zainteresowana naturą Monika przybrała sobie na cel uchwycenie refleksji współczesnego świata. Łączy prostotę z detalami, grafikę z ilustracją używając przy tym rożnych mediów. Inspiracją dla niej jest wszystko, co ją otacza: architektura, natura, stworzenia, ale także zachowania ludzi w społeczeństwie ich twarze i psychologia (którą studiuje od 2018 r.).

Wystawę “Nowa Huta jest kobietą” można oglądać w klubie Kombinator na os. Szkolnym 25 do 31 marca w godzinach od 15.00 do 22.00. Wstęp wolny.

24 lutego 1949 r. władze komunistyczne podjęły decyzję o umiejscowieniu kombinatu metalurgicznego we wsi Mogiła koło Krakowa. Tak właśnie rozpoczęła się historia Nowej Huty, która w tym roku obchodzi swoje 70-lecie. W wyniku wspólnych starań, zarówno tych, którzy układali kolejne cegły, jak i tych pracujących przy deskach kreślarskich, powstała Nowa Huta, największa miejska kreacja przestrzenna okresu powojennego w Polsce. Nowa Huta to zaplanowane od podstaw zespoły mieszkań dla pracowników kombinatu, które miały być osobnym miastem dla około 60-100 tys. osób.

Dzisiejsza Nowa Huta to nie tylko jedna z najważniejszych dzielnic Krakowa, ale przede wszystkim wyjątkowa przestrzeń kulturowa, która wielowątkowo i syntetycznie ilustruje historię Polski drugiej połowy XX wieku. W tym roku obchodzi jubileusz 70-lecia.

ZOBACZ TAKŻE:

Dziesięć podróży na Księżyc, 91 obwodów Ziemi

Fot. Klub Kombinator 

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *