Pianista i polityk uwieczniony na jubileuszowym znaczku

Z okazji setnej rocznicy utworzenia Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Poczta Polska wyemitowała okolicznościowy znaczek z wizerunkiem Ignacego Jana Paderewskiego. W czasie gdy był premierem, Rada Ministrów powołała Państwowe Zakłady Graficzne, poprzedniczkę PWPW. Niespodzianką dla filatelistów są pewne “smaczki”, które ujawniają się dopiero pod lupą.

Reklama

Autorką znaczka jest Agnieszka Próchniak, a autorem rytu – Przemysław Krajewski. Znaczek okolicznościowy w bloku został wyprodukowany w nakładzie 130 tysięcy sztuk. Jego wartość wynosi 14,50 złotych. Jest dostępny w sprzedaży od 25 stycznia br. Na znaczku oprócz portretu Paderewskiego umieszczono także wizerunek budynku Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, który został wybudowany w 1929 roku w pobliżu Starego Miasta w Warszawie.

Ignacy Jan Paderewski powiedział kiedyś, że “Sprawa narodu to nie interes, z którego wycofać się należy, gdy zamiast zysków straty przynosi. Sprawa narodu to praca ciągła, praca stała, wytrwałość niezłomna, ofiarność nieprzerwana z pokolenia na pokolenie. Zaniechać jej nigdy nie wolno, a łożyć na nią, w miarę możności, zawsze się powinno”. Słowa te były aktualne zarówno 100 lat temu, jak i dziś. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych ma powody do dumy. Codziennie, niemal w każdej minucie jej produkty towarzyszą naszym rodakom – podkreśla Maciej Biernat, prezes Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Postać Ignacego Jana Paderewskiego została przedstawiona techniką stalorytu, na bloku ze znaczkiem znajduje się także element zbudowany z reliefu z pogrubioną linią w offsecie, fragmenty wydrukowane specjalną farbą OVI®, gilosz offsetowy, obraz wielotonalny o zmiennej grubości warstwy farby, efekt kątowy w stalorycie oraz tło ze specjalnego rastra. Dodatkowymi „smaczkami” znaczka są mikroteksty pozytywowe i negatywowe, wykonane ze zmienną wysokością liter w offsecie, a także w stalorycie. Te jednak ujawniają się dopiero pod lupą. Każdy blok zawiera także numerację typograficzną.

Rocznica powstania PWPW to także okazja, by świętować blisko 100-letnią współpracę Wytwórni z Pocztą Polską.

Ta emisja ma szczególne znaczenie zarówno dla Poczty Polskiej, jak i dla Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. PWPW jest jednym z naszych największych i najstarszych partnerów, a na pewno najważniejszym w obszarze filatelistyki. To właśnie Wytwórnia drukuje od lat nasze znaczki. Dlatego tak bardzo cieszy nas fakt, że znaczek tej emisji jest tak wyjątkowy. Każdy blok ma unikatowy numer, a w samym znaczku zawarte jest wiele detali drukarskich, które mogą zainteresować nie tylko filatelistów – stwierdza Wiesław Włodek, wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej.

Paderewski patronem 

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych to jedna z najważniejszych polskich instytucji. Jej historia związana jest z odzyskiwaniem przez Polskę niepodległości. Rząd polski chciał, aby produkcja banknotów oraz dokumentów wzmocniła niezależność państwa. Polityka ta miała być także istotnym elementem odbudowanej tożsamości Polski. Pierwszy banknot o nominale 100 marek polskich z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki trafił na rynek w 1920 roku. 25 stycznia 1999 roku patronem firmy obrano Ignacego Jana Paderewskiego.

Początki współpracy Poczty Polskiej z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych sięgają 1920 roku. Wówczas Państwowe Zakłady Graficzne wyprodukowały swój pierwszy znaczek pocztowy: Orzeł na tarczy barokowej. Spośród wielu znaczków wyprodukowanych w kolejnych latach przez PWPW dla Poczty Polskiej należy wspomnieć o tych najbardziej niezwykłych: 400-lecie Poczty Polskiej (projekt: Hanna Przeździecka, ryt: Stefan Łukaszewski, data emisji – 12 grudnia 1958 r.), Ślady polskie w Europie (projektant: Kazimierz Bulik, data emisji – 16 listopada 2009 r.), Kanonizacja papieża Jana Pawła II (projektanci: Marzanna i Jacek Dąbrowscy, data emisji – 2 kwietnia 2014), Zabytkowe organy w Polsce (projektantka: Marzanna Dąbrowska, data emisji – 16 września 2017 r.)

ZOBACZ TAKŻE:

Jedyne wygrane powstanie zostało upamiętnione na znaczku

Via Carpatia gotowa. Na razie tylko na znaczkach!

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *