Wrocław bez barier – nowe standardy dla architektów

Wrocław jest szóstym miastem w Polsce – po Gdyni, Warszawie, Łodzi, Koninie i Poznaniu – które wprowadza standardy architektoniczne, które mają ułatwić poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami. To zbiór  wytycznych i wskazań, jak tworzyć przestrzenie miejskie “bez barier” także dla osób starszych. Dokument skierowany jest do architektów, planistów, urzędników realizujących inwestycje publiczne czy zarządców osiedli. Księgę standardów przygotowała Fundacja “Polska Bez Barier”.

Reklama

120-stronnicowy dokument “Wrocławskie standardy dostępności przestrzeni miejskich”  był bardzo wyczekiwany przez środowiska osób niepełnosprawnych.

– Standardy to też wsłuchiwanie się w głosy środowiska, bo w polskim prawie budowlanym jest luka i potrzeba dodatkowego wsparcia – mówi Maciej Augustyniak, prezes Fundacji Polska Bez Barier. – Lubimy bardzo konkretne działania służące wprowadzaniu dostępności. Standardy są jednym z takich elementów. Cieszymy się, że dzieje się to na tak wysokim szczeblu, z udziałem prezydenta Wrocławia, który zwraca uwagę na ten obszar – dodaje.

Wrocław bez barier

Wrocław jest szóstym miastem w Polsce – po Gdyni, Warszawie, Łodzi, Koninie i Poznaniu – które wprowadza taki dokument. Był om szeroko konsultowany (w urzędzie, miejskich instytucjach i spółkach, ale także z organizacjami pozarządowymi ). Przeprowadzone zostały również specjalne warsztaty z zarządcami nieruchomości i spółdzielcami. Ponadto w Urzędzie Miejskim powstaje nowe biuro „Wrocław bez Barier”.   Do zadań Biura będzie należało m.in.: koordynowanie realizacji założeń wynikających z Wrocławskiego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych “Bez barier”, współpraca, wymiana doświadczeń i wypracowywanie rekomendacji w zakresie wdrażania rozwiązań aktywizujących osoby z niepełnosprawnością (we współpracy z przedstawicielami rządu, parlamentu, samorządu, instytucji i organizacji pozarządowych). W tej chwili wybierana jest lokalizacja dla biura, może to potrwać kilka tygodni. 

“Wrocław bez barier” to zobowiązanie i proces. Nie zaczęliśmy działać wczoraj i nie skończymy jutro. Wiele wyzwań przed nami, ale gdyby popatrzeć wstecz – Szpilkostradą, Stadionem Olimpijskim, Europejską Stolicą Kultury czy The World Games udowodniliśmy, że można – podkreśla Bartłomiej Skrzyński, rzecznik prezydenta Wrocławia ds. Osób z Niepełnosprawnością, nowy dyrektor biura.

ZOBACZ TAKŻE:

Takiej kradzieży w Rudzie Sląskiej jeszcze nie było (video)

Źródło: Wrocław.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *