Polscy seniorzy toną w długach

Zbliża się Dzień Babci i Dzień Dziadka. To dobra okazja, by przyjrzeć się sytuacji finansowej polskich seniorów. Najwięcej zadłużonych starszych osób mieszka w województwie śląskim, najmniej w podlaskim. Statystyczny zadłużony senior ma 72 lata i dług w wysokości 6100 złotych, co oznacza, że jest to kwota znacznie przekraczająca świadczenia emerytalne większości Polaków. Wsparcie możemy okazać im w różny sposób, nie tylko materialny. 

Reklama

Grupa KRUK w III kwartale 2018 roku obsługiwała ponad pół miliona osób powyżej 65. roku życia zadłużonych. Ich łączny dług wyniósł aż 4,8 mld złotych. Najwięcej osób mających trudności z terminową spłatą jest w województwie śląskim (89 tys.). Ich łączne zadłużenie wynosi 719 mln zł. Na drugim miejscu są Mazowszanie (65 tysięcy osób), a ich zadłużenie jest największe w całej Polsce – to 787 mln złotych. Na Dolnym Śląsku z długami zmaga się 56 tysięcy seniorów. Mają oni do spłaty łącznie 432 milionów złotych. Z kolei 48 tysięcy Wielkopolan zalega z płatnościami na kwotę 660 mln złotych.

Najmniej zadłużonych seniorów jest na Podlasiu (9 tys., mają długi o łącznej wysokości 65 mln zł), na Opolszczyźnie (12 tys. osób, 111 mln zł długu) i na Podkarpaciu (13 tys. osób zadłużonych na kwotę 105 mln zł).

Wsparcie na Dzień Babci i Dziadka

Ponad połowa zadłużonych osób powyżej 65 roku życia (57 procent) mieszka w małych miejscowościach liczących do 10 tysięcy mieszkańców. 45 procent z nich to osoby w wieku między 65 a 69 lat. Statystyczny zadłużony senior ma 72 lata i dług w wysokości 6100 złotych, co oznacza, że jest to kwota znacznie przekraczająca świadczenia emerytalne większości osób starszych. Dla ponad połowy z nich dług wynika z niespłacanych na czas rat kredytów bankowych. Kolejnym z powodów są nieopłacone rachunki telefoniczne, czy niespłacone pożyczki.

– Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka szykujemy dla naszych seniorów prezenty, planujemy ich odwiedzić lub po prostu złożyć im życzenia przez telefon – mówi Karolina Duniec z Grupy KRUK. – Warto w tym czasie porozmawiać również o pieniądzach. Zapytać, czy nasze babcie i dziadkowie nie potrzebują pomocy finansowej, na przykład w opłacaniu podstawowych rachunków czy obsłudze konta elektronicznego. Większość osób starszych boryka się z kłopotami finansowymi w samotności, nie przyznaje się do nich nawet najbliższej rodzinie.

Wsparcie zadłużonym seniorom możemy okazać w różny sposób, nie tylko materialny. Czasem wystarczy pomóc w kontakcie z bankiem czy wierzycielem, wytłumaczyć konkretne zapisy w umowie albo sprawdzić, czy naszym bliskim nie przysługują dodatkowe świadczenia socjalne. Dobrze też poznać przyczynę zadłużenia, bo zdarza się, że osoby starsze pożyczają pieniądze po to, aby pomóc swoim dzieciom lub wnukom.

ZOBACZ TAKŻE:

Dziadkowie niczym Aniołowie Stróżowie!

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *