Fantazja mieszkańców Szczecina bywa niebezpieczna

Kanapa, koc, ubrania, telewizor, donica z kwiatami i kosz na śmieci, nie zabrakło także muszli klozetowej. Nie jest to lista zakupów wyposażenia domu, a przykładowe rzeczy, które szczecińskie służby usunęły w tym roku z jezdni. Na reakcję mają około 30 minut. 

Reklama

Każdego dnia średnio siedem razy miejskie służby wyjeżdżają do zdarzeń szczególnych, czyli usuwania różnych przeszkód, zagrażających uczestnikom ruchu drogowego. Rocznie na takie działania Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie przeznacza ponad 500 tysięcy złotych. Jak wyliczają, tylko do końca listopada do usuwania skutków kolizji było prawie tysiąc wyjazdów, uprzątnięto 321 martwych kotów, 74 sarny i 83 dziki. Były także psy, borsuki, fretki, jelenie, lisy, łabędzie i wiele innych gatunków zwierząt. Poza sytuacjami losowymi związanymi z kolizjami i wypadkami zdarzają się również działania osób nieodpowiedzialnych i lekkomyślnych. Służby były wzywane także do usunięcia z jezdni beczki, płyt nagrobnych, ławki, a nawet toi-toia!

Jak podkreślają pracownicy ZDiTM, fantazja mieszkańców Szczecina często powoduje niebezpieczeństwo dla uczestników ruchu drogowego. Apelują zatem do kierowców, pieszych i rowerzystów, którzy widzą coś nietypowego na jezdni, aby zadzwonili do dyspozytora Centrali Ruchu lub straży miejskiej.

Firma, z którą podpisana jest umowa na usuwanie skutków zdarzeń szczególnych musi dysponować specjalistycznym sprzętem, m.in. podnośnikiem koszowym, piaskarką, zamiatarką, polewaczką, piłą łańcuchową. Od zgłoszenia dyspozytora wykonawca ma 30 minut na reakcję, a likwidacja musi nastąpić w możliwie najkrótszym czasie. Wykonawca zobowiązany jest do usuwania zanieczyszczeń i przeszkód powstałych w wyniki wypadku, kolizji, zdarzeń losowych (silne wiatry, wyładowania atmosferyczne, osuwiska ziemi), aktów wandalizmu stwarzających zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Obecnie trwa przetarg na umowę na likwidację zdarzeń szczególnych w Szczecinie w przyszłym roku. ZDiTM czeka na oferty do 20 grudnia br.

Fot. główne ma charakter poglądowy

ZOBACZ TAKŻE:

Opowiadając suchary, zgarnęli pieniądze dla Hospicjum

Łódź – miasto pełne życia i warte zobaczenia (galeria)

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *