Gniew i mądrość nie idą w parze

Osoby gniewne, wybuchowe, uważają się za mądrzejsze od innych. Nie mają jednak racji – twierdzą naukowcy z Polski i Australii po badaniach na grupie pół tysiąca osób.  Jak dodają, choć gniew to nietypowa negatywna emocja, może mieć pewne pozytywne konsekwencje – motywuje i wzmaga poczucie własnej wartości.

Ustalenia dotyczące gniewu w kontekście postrzegania własnej inteligencji ukazały się w czasopiśmie „Intelligence”. Autorami są dr hab. Marcin Zajenkowski i dr Gilles E. Gignac z University of Western Australia w Perth.

Gniew to co prawda negatywna emocja, ale wypływające z niej konsekwencje są zupełnie inne, niż w przypadku takich uczuć, jak smutek czy depresja. Złość i gniew łączy się bowiem z działaniem i ruchem – podkreśla w rozmowie z PAP doktor hab. Marcin Zajenkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Na próbie pół tysiąca osób naukowcy udowodnili, że ludzie gniewni (mający tendencję do wybuchania gniewem) mają się za mądrzejszych, niż w rzeczywistości. Przeprowadzono badanie ankietowe: ochotnicy mieli oszacować swój własny poziom inteligencji i jednocześnie ocenić czy są gniewni. Następnie naukowcy ocenili obiektywnie ich inteligencję, przeprowadzając testy. Okazało się, że w wypadku osób skłonnych do gniewu samoocena i ocena zewnętrzna nie idą w parze.

Osoby gniewne, które stwierdziły, że są bardziej mądre od innych – takimi jednak nie były. Był to tylko ich nierealistyczny optymizm – stwierdza psycholog.

W obu grupach (osób bardziej i mniej skłonnych do gniewu) liczba osób bardziej inteligentnych była podobna.  Jak wyjaśnia naukowiec, cecha gniewu nie ma związku z poziomem inteligencji – tylko na sposób jej postrzegania. Liczba osób inteligentnych i nieinteligentnych była podobna w obu grupach. Naukowcy nie dają jednoznacznej odpowiedzi, skąd bierze się taki mechanizm. Być może ma podłoże ewolucyjne – gniew często wzbudzany jest w momencie zagrożenia.

Gniew popycha do działania i wzmaga do walki i zaangażowania. Automatycznie też rośnie poczucie własnej wartości, która może motywować, nawet kosztem przeszacowania swoich możliwości – opisuje ekspert.

Zajenkowski śmieje się, że dobrej ilustracji dla stwierdzonej prawidłowości dostarczają media społecznościowe i prowadzone tam dyskusje. W roli ekspertów na różne tematy wypowiadają się tam osoby, które często nie mają bladego pojęcia o konkretnej dziedzinie. Uważają jednak, że mają pełne prawo i wiedzę do podejmowania dyskusji. Z kolei o ich zdenerwowaniu świadczy często używane słownictwo.

Gniew to nietypowa negatywna emocja, może mieć pewne pozytywne konsekwencje – motywuje i wzmaga poczucie własnej wartości – kwituje naukowiec.

PAP – Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ zan/

ZOBACZ TAKŻE:

Ponad 4 miliony polskich internautów odczuwa FOMO