Na ziemi pojawiły się prawie 60 mln lat temu. I mogą wkrótce zniknąć!

Te kolczaste ssaki są gatunkiem zagrożonym całkowitym wyginięciem. Naukowcy szacują, że do 2025 roku na świecie może już nie być jeży dziko żyjących. Dzień Jeża jest bardzo dobrą okazją do tego, aby dowiedzieć się jak pomóc tym zwierzętom.

Żeby zadbać o komfort jego „drzemki” warto jesienią przygotować mu nieco miejsca w ogródku. Sterta liści pod drzewem, lub wśród krzewów, z dala od wścibskich psich nosów to wszystko, czego jeżowi potrzeba, aby mógł zamieszkać. Ma on jednak jeszcze inne problemy: co noc przemierza około 2-3 km w poszukiwaniu pokarmu. Podczas tej wędrówki jest narażony na ataki psów i śmierć pod kołami samochodów… Jeże są zagrożone i to bardzo! Naukowcy szacują, że do 2025 roku może już nie być na świecie jeży dziko żyjących – podkreśla Katarzyna Walowska z wrocławskiego zoo.

Mamy kilka rad jak pomóc jeżom autorstwa Ośrodka Rehabilitacji Jeży – Jerzy dla Jeży

  • Czy jeża znalezionego w mieście trzeba przewieźć do lasu? Zdecydowanie nie! Dla wielu jeży miasto stało się naturalnym środowiskiem życia i nie odnajdą się w lesie.
  • Kiedy widzicie jeża przy ulicy, pomóżcie mu przejść. Możecie go przenieść (uważajcie tylko na kolce) lub po prostu mu asystować.
  • Jeże uwielbiają sterty suchych liści, jest im tam ciepło i przytulnie. Dlatego podczas ogrodowych lub działkowych porządków zawsze sprawdzajcie czy gdzieś jeż nie uwił sobie gniazdka.
  • Jeże są zwierzętami nocnymi, jeśli więc spotykacie je w ciągu dnia, przyjrzyjcie się im dokładnie, bo mogą potrzebować natychmiastowej pomocy!
  • Głębokie dołki są dla jeży śmiertelną pułapką. Jeśli widzicie taki na swojej posesji lub w parku, podczas spaceru, zajrzyjcie do niego, być może uratujecie w ten sposób jeża.
  • Sterty gałęzi i liści są niezwykle lubiane przez jeże. Często się w nich chowają, bo jest to dla nich przytulny kąt. Zanim więc podpalicie je, zajrzyjcie czy nie schował się w nich nasz mały przyjaciel.
  • Wiele jeży trafia do ośrodka z ranami zadanymi przez psy. Jeśli zdarzy się, że Wasz pupil zrani jeża, zawieźcie go jak najszybciej do weterynarza, aby oczyścić rany. Tym samym uratujecie jeżowe życie.
  • Wysoka trawa przysłania jeżowe gniazda i same jeże, dlatego kosząc ją, uważajcie. 
  • Aby uratować jeże, nie potrzeba wielkiego wysiłku. Wystarczy odrobina uwagi, wrażliwości i chęci. Jeże odwdzięczą się, pomagając Wam w ogrodzie i na działce. Możecie więc stać się jeżowym Mikołajem i choćby raz na rok odwdzięczyć się, wypełniając dla nich miseczki lub wspierając ośrodki pomocy jeżom.
  • Więcej informacji o tym jak pomóc tym zwierzętom znajdziecie na stronie Jerzydlajezy.com

ZOBACZ TAKŻE:

Jeże – zwierzęta, które kochają wolność

Gdy jeż jest zaskoczony, dziwnie się zachowuje ;-)

fot. ZOO Wrocław