Aby spotkać wilka na wolności, trzeba mieć wyjątkowe szczęście! (video)

W leśnictwie Strzelce w województwie dolnośląskim udało się nagrać filmik, na którym widać dwa osobniki gatunku Canis lupus. Takie nagrania są niezwykle rzadkie, bo wilki, choć z natury ciekawskie unikają kontaktu z człowiekiem. Miłośnicy leśnych wędrówek nie powinno mieć zatem powodów do obaw.

Reklama

Wilki są pod prawną ochroną w Polsce i nikt nie może na nie polować. Te zwierzęta są bardzo płochliwe, unikają spotkania z ludźmi i zwykle to one wcześniej wiedzą o naszej obecności i nie wchodzą nam w drogę. Prawdopodobnie większość ludzi nie zobaczy w swoim życiu wilka na wolności. Trzeba mieć wyjątkowe szczęście (lub pecha – to zależy od punktu widzenia), żeby bez specjalnych przygotowań zobaczyć wilki – tłumaczą leśnicy z Nadleśnictwa Oleśnica Śląska, którzy poinformowali na swoim FP o obecności wilków.

Jak dodają leśnicy, jeśli do takiego spotkania dojdzie, należy zachowywać się spokojnie, wycofać się w miarę możliwości i dać znać o sobie np. głośną rozmową, złamaniem gałęzi itp. Nasz niepokój powinien wzbudzić osobnik nietypowo się zachowujący, który nie boi się ludzi. O takich przypadkach należy informować leśników, gdyż wilk może chorować na wściekliznę i to może powodować jego nietypowe zachowanie.

Zobacz także:

„Rado” już na wolności

Reklama