Pluszowe maskotki nie uleczą samotności

Przekonanie, że “biedne dzieciaczki z onkologii ucieszą się z każdego prezentu” jest krzywdzące, nieprawdziwe, niesprawiedliwe i… świetnie funkcjonuje w świadomości społecznej. Tymczasem chore dzieci nie potrzebują stosów zabawek, ale obecności drugiego człowieka. Ten ważny problem będzie poruszany podczas tegorocznych obchodów Bandana Day – międzynarodowego dnia solidarności z młodymi chorymi na nowotwory i tymi, którzy chorobę pokonali.

Reklama

Każdego roku w Polsce zapada na choroby nowotworowe aż do 1200 dzieci. Co roku także, zwłaszcza w okresie świątecznym, organizowane są niezliczone zbiórki prezentów dla dzieci, przebywających na oddziałach onkologicznych – wśród apeli o pomoc dominują zbiórki pluszaków, gier planszowych, puzzli, zabawek. Przekonanie, że “biedne dzieciaczki z onkologii ucieszą się z każdego prezentu” jest krzywdzące, nieprawdziwe i niesprawiedliwe, i ma się w świadomości społecznej bardzo dobrze. Dzieci, spędzające niejednokrotnie lwią część dzieciństwa i okresu dojrzewania w szpitalnych izolatkach nie potrzebują stosów zabawek. Potrzebują przede wszystkim, oprócz opieki medycznej i leczenia – obecności drugiego człowieka. Bliskości, rozmowy, wspólnie spędzonego czasu. Potrzebują także profesjonalnej opieki psychologicznej, rehabilitacji, wsparcia pedagogicznego. Profesjonalnego wsparcia wymaga zresztą cała rodzina. Tymczasem, zarówno systemowo jak i społecznie, tego wsparcia w naszym kraju brakuje – podkreśla Danuta Gilarska, prezes Stowarzyszenia na rzecz dzieci z chorobą nowotworową Koliber, organizatora Bandana Day. 

Góra tysiąca pluszaków

I ten właśnie ważny problem – samotności i braku obecności – będzie poruszany podczas tegorocznych obchodów Bandana Day – międzynarodowego dnia solidarności z młodymi chorymi na nowotwory i tymi, którzy chorobę pokonali.

Głównym punktem obchodów jest wystawa #Nieobecność, której wernisaż odbędzie się 20 października o godz. 17 w Tytano przy ul. Dolnych Młynów 10 w Krakowie. Na wystawie pojawi się między innymi prawdziwa góra tysiąca pluszowych zabawek, zbieranych przez ostatnie dwa miesiące w całej Polsce, zlokalizowana w sąsiedztwie przestrzeni imitującej szpitalną izolatkę. Wszystkie zabawki sprzedawane będą zwiedzającym w formie cegiełek oraz w formie aukcji, dochód zostanie przekazany na zapewnienie wsparcia psychologicznego i na zorganizowanie Wigilii na oddziale. Pojawi się także ekspozycja prac plastycznych dzieci leczonych onkologicznie, odbędą się prezentacje multimedialne, dotykające problemu samotności młodych chorujących onkologicznie oraz panel ekspercki. 

Z kolei podczas finisażu wystawy (26 października) od godziny 10 zaplanowano akcję wspólnego szycia ogromnej bandany – symbolu.  Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

ZOBACZ TAKŻE:

Zdrowe podejście do chorych dzieci

Reklama