Nasze relacje z szefem? Raczej swobodne!

W kalendarzu świąt nietypowych pod datą 16 października pojawia się… „Dzień Szefa”. To chwila, kiedy przełożeni mogą spodziewać się kartek z podziękowaniami czy kubków z napisem „Najlepszy szef na świecie”. Zanim pobiegniecie do sklepu kupić odpowiednie podarunki, przypominamy, że ten dzień jest w Polsce raczej mało popularny. ;-)

Dzień Szefa pojawił się w Stanach Zjednoczonych  w 1962 roku za sprawą sekretarki Patricii Haroski, sekretarki z firmy ubezpieczeniowej w Illinois. Data była nieprzypadkowa. Otóż był to dzień urodzin ojca Amerykanki, który jednocześnie był jej… szefem. Kobieta stwierdziła, że ten dzień pozwoli pracownikom wyrazić uznanie dla swoich zwierzchników, ale bez narażania się na kpiny, że są lizusami. 

A jak Polacy dogadują się z szefami?  Badanie Pracuj.pl pokazują, że nasze stosunki z szefem nie są najgorsze. Znacząca większość badanych Polaków deklarowała, że z szefami dogadują się dobrze. I to bez względu na wiek, zarobki czy miejsce zamieszkania. Co więcej, nasze relacje z przełożonymi określamy w większości przypadków jako swobodne, a tylko nieznaczny odsetek nazwałby je napiętymi. Mimo że relacje z szefem nie są głównym czynnikiem decydującym o zmianach zawodowych, to jednak przełożony ma największy wpływ na budowanie – mocno podkreślanej przez badanych – dobrej atmosfery w zespole. Całość znajdziecie tutaj.

Menedżer pełni kluczową rolę w budowaniu zgranego zespołu. Relacje z nim wpływają też na atmosferę pracy. Od tego jak szef będzie zarządzał zadaniami, procesami czy sytuacjami konfliktowymi zależy również efektywność pracy jego podwładnych. Pracownicy oczekują od niego m.in. decyzyjności czy wsparcia w problemach, natomiast to przełożony decyduje, jaki styl przywództwa wybierze i jak dostosuje go do poziomu stanowiska oraz doświadczenia poszczególnych podwładnych. Dzisiaj coraz więcej nowoczesnych menedżerów stawia na partnerstwo, daje współpracownikom dużą swobodę, pozwala się wykazać, ale i wymaga. Dzięki temu rozwija zespół, a potencjał poszczególnych pracowników jest wykorzystywany – podsumowuje Sylwia Sosnowska z grupy Pracuj.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Licencję zdobywali nawet królowie…

Gdzie zaprowadzi Was przygoda